Menu

Articol

0 Comentariu

Elevii merituoşi au fost premiaţi la Zilele Reşiţei

În cadrul Zilelor Orașului Reşiţa, luni, 2 iulie, a avut loc ediția a II-a a proiectului „Premierea olimpicilor“, a elevilor și profesorilor din şcolile din municipiou, care au obținut rezultate remarcabile la Olimpiadele Naționale Școlare și concursuri internaționale.

„Recunoașterea valorilor din comunitate, prezentarea modelelor educaționale și motivarea celor care depun eforturi susținute încă din perioada formării inițiale sunt acțiuni pe care Primăria și Consiliul Local al Municipiului Reșița, le susțin și le promovează”, se arată într-un comunicat de presă al primăriei..

Prin acordarea de diplome și resurse financiare, se dorește recunoașterea de către întreaga comunitate a performanțelor elevilor și profesorilor din Municipiul Reșița, deoarece prin rezultatele 

remarcabile pe care le obțin la olimpiade, tinerii noștri nu se reprezintă doar pe ei, ci sunt adevărați ambasadori ai Reșiței, făcând-o și în această direcție cunoscută la nivel național și internațional. Iată numele elevilor premiaţi:

1. Driada Alissia Boc - Şcoala Gimnazială Nr. 2 – medalie de argint Concursul Naţional „Made for Europe”. Pofesorul care a pregătit-o: Adina Daniela Tâmpa.

2.Tudor Boşcu - Şcoala Gimnazială Nr. 7 - mențiune Olimpiada Naţională de lingvistică, profesor Constanţa Cablea

3. Andra Toma - Şcoala Gimnazială Nr. 8 - medalie de aur Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane (cultură-civică), profesor Maria Foiagu.

4. Flavia Marincău - medalie de aur Olimpiada Națională de Științe Socio-Umane (cultură-civică), profesor  Maria Foiagu.

5. Teodora Potocean - Colegiul National Traian Lalescu – medalie de argint Olimpiada Lectura ca abilitate de viață - faza internaţională, profesor Adriana Vasile Dudaș.

6. Ionuţ Rareş Brătan - Colegiul National Traian Lalescu – medalie de bronz Olimpiada Naţională de Limba Germană, profesor  Alexandra Damşea

7. Otilia Ungur - Colegiul National Traian Lalescu – medalie de bronz Olimpiada Naţională de Limba Germană, profesor Alexandra Damşea

8. Mara Bâcleşanu - Colegiul National Traian Lalescu - mențiune specială Olimpiada Naţională de Limba Franceză, profesor Camelia Radovan

9. Mădălina Boloca - Colegiul National Traian Lalescu - menţiune specială Olimpiada Naţională de chimie, profesor Loredana Meilă

10. Alexia Ciocheltca - Colegiul National Traian Lalescu - mențiune Olimpiada Naţională de limba română, profesor Liliana Hamat

11. Amalia Fănină - Colegiul National Traian Lalescu - menţiune Olimpiada Naţională de Educaţie Civică, profesori Livia Komendat şi Felicia Guţu

12. Elena Adina Staicu - Colegiul National Traian Lalescu - menţiune Olimpiada Naţională de Educaţie Civică, profesori Livia Komendat şi Felicia Guţu

13. Păun Belciu – Liceul Teologic Baptist medalie de aur Olimpiada Națională de Religie, profesor Daniel Bărnuț

14. Iulia Dora Panca – Liceul Teologic Baptist medalie de argint Olimpiada Națională de Religie, prodesor Daniel Bărnuț

15.Cosmin Daniel Sporea  – Liceul Teologic Baptist, medalie de argint Olimpiada Națională de Religie, profesor Leon  Marcel Treica

16.Thalia Denisa Vînău - Liceul Teologic Baptist, mențiune Olimpiada Națională de Religie, profesor Daniel Bărnuț

17. Marian Ionuţ Mateş – Liceul Teologic Baptist, mențiune Olimpiada Națională de Religie, profesor Leon  Marcel Treica

18. Ionela Dariana Ilie – Liceul de Arte Sabin Păuța, mențiune grafică Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor, profesor Vasile Mandici

19. Lia Aoki– Liceul de Arte Sabin Păuța, mențiune grafică Olimpiada Naţională de Arte Vizuale, Arhitectură şi Istoria Artelor profesor Ovidiu Gabriel Scuratoschi

20. Mariana-Denisa Coca – Colegiul Economic al Banatului Montan , medalie de argint Concursul Naţional „Made for Europe”. Profesor  Mădălina Chiosa

21. Bianca Andreea Codrean  – Colegiul Economic al Banatului Montan,mențiune Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul Economic, administrativ, comerţ. Profesori: Camelia Sfeia, Octavia Mergea, Cristina Popa, Gabi Loredana Dragoș

22. Cătălina Cristina Creţu-Borchescu – Colegiul Economic al Banatului Montan, mențiune Olimpiada Naţională de Servicii Domeniul: Turism şi alimentaţie. Profesori: Sofia Didraga, Rada Mihuţ, Valentina Mihuţ, Mihaela Zorica  Stan

23. Echipa de handbal masculin – Liceul Teoretic Traian Vuia, medalie de bronz Olimpiada Naţională a Sportului Școlar, în următoarea componență: Boșca Gabriel, Gîrban Antonio, Barbu Denis, Melen Claudiu, Radosavlevici Snejan, Ciobanu Aurelian, Dumuță Denis, Negru Marius, Kirsch Deniss, Bote Raul, Back Andreeas, Racoceanu Rareș. Profesor, Carmen Oana Dumitru

 

 

 

Adaugă comentariu nou

Powered by Jasper Roberts - Blog