Una caldă, alta rece. FC Caransebeș 1913 – FC Bihor 2-3 (2-2)

După victorii obținute în deplasare,la Brașov și Reșița, jucătorii antrenați de Giovanni Pisano au cedat tot de atâtea ori pe terenul propriu. Așa s-a întâmplat și sâmbătă, în etapa a VI-a a Ligii a II-a la fotbal, în fața echipei FC Bihor, meci în care gugulanii au condus în două rânduri, dar nu au reușit să se impună în fața unui advers tenace, dar nu mai valoros.

Gazdele au deschis scorul la prima fază mai importantă, la un corner executat de Livan. Portarul oaspeților, Nagy, a scăpat mingea, iar Telecican a reluat în poartă pentru 1-0. Oaspeții au egalat în min. 27, prin Andor cu un șut de la aproape 25 de metri, puțin lateral. FC Caransebeș 1913 – FC Bihor 1-1. Până la pauză s-au mai înscris alte două goluri. Mai întâi prin Bușu, care a  reluat cu capul în poartă mingea centrată de Lupu, ridicând scorul la 2-1 pentru elevii lui Piasano. Bucuria gazdelor a fost scurtă, doar de un singur minut. Pascal nu a putut reține mingea centrată de Andor, iar Trabalka a reluat în poartă pentru 2-2.

În repriza a doua, același Andor a nimerit bara, șutând de la 25 de metri, anunțînd golul victoriei din min. 65. Coroian a reluat în plasă centrarea venită de la Andor. FC Caransebeș 1913 – FC Bihor 2-3. Trabalka a ratat un nou gol, în min. 84, iar cel mai bun jucător de pe teren, Andor, a avut ocazia să înscrie și el, însă lovitura de la 11 metri executată de el a fost parată de Pascal în min. 88.

Echipe folosite:

FC Caransebeş 1913 : Pascal - Telecian, Buşu (cpt.), Lupu, Cârstoiu – Săulescu, Moisil - La Vecchia, Livan, Stelitano - C. Stoica
Rezerve: Birăescu – Dumitru, Boldea, Bogdanovici, A. Roman, Suru, F. Pisano

FC Bihor Oradea: Nagy – Remeş, Chira, Mintaş, Lorincz - Coroian, Magda - Maria, Andor (cpt), Şulea, Trabalka
Rezerve: Kiraly - Mangra, Ferik, Olariu, Matei, Ember, Haş