Muncitorul Reșița s-a învățat rău: alte nouă goluri într-un singur meci

Muncitorul în echipament albastru

În etapa a VIII -a a Campionatului Național de Futsal, Muncitorul Reșița a reușit să înscrie din nou o căruță de goluri în poarta adversarilor. Dacă în meciul precedent a trecut la pas de Dunărea Călărași, o echipă mult mai bine clasată decît Muncitorul, luni seara, băieții lui Viorel Lolea au repetat povestea golurilor, numai că de data aceasta a fost vorba de Galactic Focșani, ocupanta penultimului loc în clasament.

În fața a aproximativ 300 de spectatori și încurajați de o galerie pătimașă, reșițenii au marcat repede, în chiar primul minut al jocului, prin Ilaș. A urmat o perioadă de tatonare de șase minute, apoi două goluri înscrise prin Iulian Mitru și același Ilaș, la distanță de un minut și jumătate unul de celălalt. Focșenenii au avut o tresărire de orgoliu, înscriind prin Duca, după care s-au stins. Fără să forțeze, Muncitorul s-a desprins la 4-1, Flavius Fedor fiind cel care a stabilit scorul pauzei.

La reluare, tot Fedor avea să înscrie, în min. 25, după care Cristian Doană a marcat de două ori, în min. 28 și 31, și Mihuțescu în min. 36. Ultimul gol al partidei a fost opera portarului Sile Giurcanu care a transformat o lovitură de pedeapsă.

La sfârșitul partidei, directorul tehnic al gazdelor, Viorel Lolea, s-a arătat  încântat de victoria obținută. „Un joc frumos, plăcut din toate punctele de vedere. Sper să ne întoarcem cu puncte și de la Sfântu Gheorghe, pentru a urca cît mai mult în clasament“, a mărturisit Lolea.

În opt etape, Muncitorul a pierdut patru meciuri și a câștigat tot atâtea, acumulând 12 puncte în clasament.

Etapa următoare reșițenii vor juca în deplasare la Spicom Sfântu Gheorghe, echipă care are un punct mai mult decât Muncitorul.

Îngrijorarea lui Lolea este dată de faptul că jucătorii săi nu vor avea unde să se antreneze în această săptămână, întrucât este posibil ca ISU Caraș-Severin să închidă toate sălile de sport ce nu corespund din punctul de vedere al legislației.