FC Caransebeș e tot mai aproape de Liga a III-a de Fotbal

În timp ce unele echipe se pregătesc pentru vacanța de iarnă, pentru a pregăti o eventuală  promovare într-o ligă superioară, FC Caransebeș, după modelul lui Metalul Reșița, pare să se consoleze cu faptul că de la meci la meci se apropie tot mai mult de retrogradare.

Meciul de sâmbătă din Teiuș a fost la discreția brașovenilor, jucătorii antrenați de Adrian Szabo demonstrând că sunt cu  o clasă peste echipa din Caransebeș. La modul în care elevii lui Toma Peica joacă, este greu de crezut că vor evita retrogradarea. De altfel, FC Caransebeș 1913 ocupă după acest meci locul 13, fiind vecină de suferință în clasament cu Metalul Reșița.

Oaspeții au început în trombă și în min. 5 Matei a șutat senzațional, deschizând scorul. Peste alte două minute, același Matei a modificat tabela, cu o reușită în urma unei pase venită de pe partea dreaptă. FC Caransebeș 1913 – FC Brașov 0 - 2.

Speranțele gazdelor aveau să apară în min. 16, când Feneș reduce scorul: 1 – 2. Cîrstoiu ratează o bună oportunitate în min. 42, trimițînd balonul de puțin pe lângă poarta apărată de Căucă.

În repriza a doua se vor înscrie două goluri ambele de către brașoveni. În min 72 Avramescu a transformat o lovitură liberă de la 30 de metri, catapultând mingea în vinclul porții nefericitului Birăescu. La ultima fază a meciului, a fost rândul lui Buga să-și arate măiestria, înscriind un gol frumos din lovitură de la 16 metri.

Formații folosite:

FC Caransebeş 1913: Birăescu - Bogdanovici, Răducu, Suru (M. Ion), Feneş, Cârstoiu, Roşoagă, C. Stoica, Lupu (Săulescu), Telecican, Bona
FC Braşov: Căucă - Letan, Hlinca, Poverlovici, Puţanu, Codoban (Rusu), Ş. Moraru, R. Avram, Mareş, D. Ene (Grigoruță), M. Matei (Buga)
Arbitru: Dan Grigore Botescu (Bucureşti); Asistenţi: Florin Pucheanu (Ulmi) şi Dragoş Baluna (Bucureşti).