HC Adrian Petrea Reșița – Energia Tg. Jiu 29 - 24 (13 - 11)

Sala Polivalentă din Reșița găzduiește în această seară meciul din etapa a 19-a a  Ligii Naționale de Handbal Masculin, dintre echipele HC Adrian Petrea și Energia Tg. Jiu. La pauză, reșițenii conduceau cu două goluri diferență. Înaintea partidei de azi, gazdele ocupau locul IV, cu 31 p, în timp ce Energia era clasată pe poziția a X-a, cu 23 p.

Meciul a început în nota de dominare a reșițenilor care au condus în permanență la două-trei goluri. În min. 10 era 5-2, iar peste alte trei minute s-a făcut 8-5, spre satusfacția celor aproape 1.000 de spectatori. În min. 26 avea să fie cea mai mare diferență dintre cele două echipe, 11-7 pentru gazde, scor datorat în bună parte evoluției foarte bune a lui Trifkovic, autor a șase goluri, dintre care trei din aruncări de la 7 metri.

Gorjeni s-au apropiat la un gol, în min, 18, și s-au ținut aproape, chiar dacă elevii lui Petrea s-au dus la 13-10 în ultimul minut al primei reprize. Ultima realizare a aparținut oaspeților care au stabilit scorul primei reprize: HC Adrian Petrea – Energia Tg. Jiu 13-11.

Repriza a doua a început sub semnul echilibrului, gorjenii apropiindu-se la un singur gol, 12-13, însă reșițenii s-au mobilizat și au păstrat diferența de două-trei goluri în favoarea lor, pentru ca în min. 41 să se ducă la 19-15 prin golul înscris de Trifkovic.

De  la jumătatea părții secunde, când  se făcuse 22-17, jocul a curs doar în favoarea echipei gazdă, mai motivată și mai valoroasă la toate capitolele. A avut de partea ei și un public  entuziast care a aplaudat și ovaționat fiecare reușită. La un moment dat reșițenii au condus cu 28-22, însă oaspeții au înscris și ei de două ori, pe fondul de relaxare al adversarilor. Scorul final avea să-l stabilească Huta la 29-24, iar spectatorii au aplaudat în picioare victoria favoriților.

Pentru HC Adrian Petrea au înscris: Trifkovic 9, Vaidasigan 5, Dospinescu și Lela, câte 3, Bahan, Ignat și Heimbach, fiecare cîte 2 goluri, Huta, Pârvan și Rohozneanu, câte un gol fiecare.