Metalul Reşiţa – Şoimii Pâncota 0-4. Carol Gurgu: „Dacă marcam noi în primele minute, alta era situaţia!”

Metalul Reşiţa, cu echipa reînnoită în iarnă, a suferit, astăzi, o înfrângere usturătoare, acasă, în Valea Domanului, cu Şoimii Pâncota, în etapa a 19-a, a Ligii a II-a, Seria a II-a. La pauză scorul a fost 0-2, iar în repriza a doua, oaspeţii au mai înscris de două ori, astfel că scorul final a fost 0-4.

În prima repriză, gazdele au părut că pot face faţă jocului, mai ales în prima parte, când au încercat în câteva rânduri poarta adversă. Însă, primii care au înscris au fost oaspeţii, în minutul 17, prin Marius Ion, care l-a depăşit pe Crăciun şi a înscris, pe jos, pe lângă Zimmermann, în colţul lung, 0-1. Codruţ Anghel, cu un şut de la peste 20 de metri, respins de la rădăcina barei de către portarul Cioară, şi Kis, cu o lovitură de cap, respinsă în corner, peste transversală, de Cioară, au avut şansa egalării. Dar, tot oaspeţii au mai înscris o dată, în minutul 44, prin Crişan, care a reluat în plasă, din apropierea liniei porţii, o minge care s-a plimbat de mai multe ori prin careul reşiţenilor, 0-2.

După pauză, reşiţenii au părut descurajaţi şi nu au mai periclitat niciodată în mod serios poarta Şoimilor. Oaspeţii au înscris, în minutul 60, prin Marius Ion, care a reluat cu capul, în plasă, o centrare de pe stânga a lui Leucuţa, 0-3. Scorul final a fost stabilit în minutul 84, de către A. Mihai, care a primit o minge în adâncime, l-a driblat pe Zimmermann, ieşit în întâmpinare la marginea careului, şi a înscris cu latul în poarta goală, 0-4.

La meci au asistat aproximativ 150 de spectatori.

După încheierea partidei, antrenorul echipei Metalul Reşiţa, Carol Gurgu, a spus, printre altele:

„Eu încerc să formez un grup puternic, încerc ca echipa să joace de la meci, la meci, mai bine. Au venit, după cum bine ştiţi, jucători noi. Mai este mult de lucru şi sper ca în meciul următor să nu mai fie acelaşi scor şi să joace mai bine. (…) Împreună cu domnul Rufă, încercăm să construim o nouă echipă. Eu doar am încercat să-I aranjez în teren, să-şi cunoască sistemul de joc şi locul lor în teren. Astăzi s-a văzut că am întâlnit o echipă cu experienţă, chiar dacă este în coada clasamentului, este aproape de noi. S-a văzut clar cum pe lucruri simple,… cum s-au luat golurile. Probabil că dacă în primele minute am fi marcat, dacă am fi marcat noi în primele 20 de minute, era alta situaţia la sfârşitul celor 95 de minute cât s-a jucat”.

Metalul Reșița: Zimmermann – Vlad, Elhad, Crăciun (min. 75, Pitulice), Julei – Costea (min. 67, Firu), Kis, Botezatu (min. 85, Buzdugan), Anghel – Vitorovic (cpt.), Chira.

Pe bancă: Ciule, Ponoran, Holovcici, Drăghici.

Antrenor: Carol Gurgu

Şoimii Pâncota: Cioară - D. Dan, H. Crişan, Dubeştean, Siminic – Leucuţa (min. 63, Vasi), A. Pavel (cpt.) (min 73, Suciu), Fuchs, Pirtea - Dragalina - M. Ion (min. 75, A Mihai).

Pe bancă: Păşcălău, Gâlcă, Mandache, Farcaş.

Antrenor: Ionuţ Popa.