Performanță memorabilă pentru Alina Vuc: vicecampioană europeană la lupte seniori

Reșițeanca în vârstă de 22 de ani, Alina Vuc, care de câțiva ani este legitimată la Steaua București, a reușit cel mai bun rezultat al ei de până acum, clasându-se pe locul doi la Campionatul European de Lupte seniori desfășurat în capitala Letoniei, Riga.

Alina Vuc a avut un parcurs excelent la această competiție europeană, trecând pe rând de Marina Markevici, din Belarus, Johanna Savola – Finlanda și de Eugenie Bustab Garcia, din Spania.  A pierdut finala de la categoria 48 de kg în fața azerei Maria Stadnyk, medaliată cu aur la Jocurile Europene din 2015.

În trecut, Alina Vuc a obținut medalia de argint la Europenele Under – 23, și pe cele de bronz la Europenele de juniori, Mondialele de juniori și Europenele de cadeți.

Vuc a fost descoperită la Reșița de Nicolae Constantin, cel care a și antrenat-o o bună perioadă la Clubul Sportiv Municipal, director Rusalin Fâc, iar pentru performanța ei va fi răsplătită de Ministerul Tineretului și Sportului cu suma de 11.000 de lei, și cu alți 5.500 de lei de la clubul Steaua.