„Vulturii Semenicului” au dat aripi României, la Kraljevo! Serbia-România 26-32

Echipa naţională de handbal feminin a României a învins echipa naţională a Serbiei, aseară, la Kraljevo, în prima manşă a dublei de calificare pentru Campionatul Mondial 2015, din Danemarca. La meciul de baraj din Serbia au fost şi 200 de suporteri din România, printre care şi 50 de reşiţeni. Atmosfera a fost extraordinară, suporterii români, alături de echipele din teren, fiind partea cea mai vizibilă a spectacolului din sala complexului sportiv de la Kraljevo, care a găzduit 3.500 de spectatori.

Spectacolul românilor din tribune a început cu o oră înainte de fluierul de start al partidei şi s-a încheiat mult după fluierul final. În timpul meciului, naţionala feminină a României a fost încurajată frenetic cu scandări, cântece, urale, bătăi de tobă, dans, aplauze, steaguri, steguleţe, bannere şi fulare tricolore. Vuietul ritmat şi uriaş al românilor din tribune a fost ca un piston care împingea pe fetele din echipa naţională spre victorie. Cei peste 3000 de spectatori sârbi au fost complet anihilaţi sonor de 200 de suporteri români. De câteva ori, organizatorii locali au încercat să acopere galeria românilor cu muzica unei puternice staţii de amplificare, dar staţia s-a dovedit firavă în comparaţie cu vocea la unison a românilor şi a fost înghiţită de scandările româneşti: „Hai România! Luptăm, luptăm, luptăm şi câştigăm! Olé, olé, România vrem victorie!”

Meciul a fost dominat de la cap la coadă de românce, care au condus tot timpul pe tabelă, fiind egalate numai de două ori, în primele trei minute, la 1-1 şi la 2-2. Apoi, scorul a fost 2-6, iar, în minutul 17, scorul era 6-10 (avantaj România). Portarul Paula Ungureanu a scos mai multe şuturi în situaţie de unu la unu, Cristina Neagu a îscris cu şuturi de la distanţă, Ada Nechita şi Valentina Elisei, de pe extremă, iar pivotul Oana Manea, din zonă centrală a semicercului. Până la pauză scorul meciului a fost 13-17. Deci, 4 goluri avans pentru România. În repriza a doua meciul a curs în acelaşi sens, diferenţa de scor ajungând la 9 goluri în favoarea României, cu 5 minute înainte de final scorul fiind 22-31. Din păcate, în minutul 47, portarul României, Paula Ungureanu, s-a accidentat la o paradă prin care a respins o lovitură de la 7 metri. Probabil, întindere, dacă nu cumva ceva mai grav. Paula a părăsit terenul pe braţe şi în lacrimi. A înlocuit-o Denisa Dedu, care a intervenit şi ea eficient la câteva şuturi pe contraatacurile sârboaicelor. În ultimele 5 minute, româncele, cu victoria asigurată, s-au relaxat puţin. Scorul final a fost 26-32 şi România are mari şanse de calificare la Mondialele din decembrie, a.c., din Danemarca.

Deplasarea suporterilor români s-a făcut cu sprijinul Federaţiei Române de Handbal, iar organizatorii grupurilor au fost liderii galeriilor din Reşiţa, Baia Mare, Râmnicu Vâlcea, Cluj şi Craiova. Organizatorul grupului de reşiţeni a fost Florin Boboescu, şeful galeriei „Vulturii Semenicului”.

Serbia: Jovana Risovic, Ana Kacarevic - Sanja Radosavljevic, Katarina Krpez (3 goluri), Jelena Popovic, Jelena Zivkovic (5), Ivana Prijovic, Andela Janjusevic, Sanja Rajovic (1), Tamara Georgijev (2), Dijana Radojevic (5), Biljana Bandelier (1), Zeljka Nikolic (1), Jovana Stoiljkovic (2), Kristina Liscevic (4), Marija Petrovic (2). Selecţioner: Milan Stankovic.

România: Paula Ungureanu, Denisa Dedu - Timea Tătar, Camelia Hotea, Ada Nechita (5), Cristina Neagu (11), Aurelia Brădeanu (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean Elisei (5), Oana Manea (4), Gabriela Preda (1), Melinda Geiger (4), Eliza Buceschi, Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (1), Laura Chiper. Selecţioner: Tomas Ryde.

Returul va avea loc sâmbătă, 13 iunie, de la ora 17, la Cluj.