CSM Şcolar Reşiţa e campioana judeţului! „Şcolarul” joacă barajul pentru Liga a III-a

Autor:

CSM Şcolar Reşiţa, a câştigat ultimul meci din Campionatul Ligii a IV-a, Caraş-Severin, cu Voinţa Lupac, campioana judeţului de anul trecut. Înaintea meciului de ieri, din Valea Domanului, reşiţenii aveau cu 3 puncte mai mult decât adversarii din Lupac şi aveau nevoie de o victorie sau de un egal, pentru a câştiga campionatul. În cazul victoriei celor din Lupac, aceştia ar fi terminat campionatul pe primul loc, ca urmare a meciurilor directe, fiindcă lupăcenii câştigaseră în tur cu 1-0.

Partida de fotbal s-a disputat pe terenul cu iarbă din Valea Domanului, în prezenţa a aproximativ 300 de spectatori, precum şi a „focoasei” galerii Guardia Rossonera, condusă de Silviu Marcel Guşcă.

Scorul a fost deschis de Voinţa Lupac, în primul sfert de oră, prin Mihuţescu. CSM Şcolar a egalat spre sfârşitul primei reprize, prin Costescu, la o fază în care oaspeţii au cerut fault la portar, însă, centralul George Găman, din Craiova, a validat golul. Victoria reşiţenilor a fost consfinţită de golul înscris în repriza a doua de Beloescu, după o angajare în adâncime a lui Liuba.

Scor final, CSM Şcolar - Voinţa Lupac 2-1 (1-1), şi reşiţenii antrenaţi de Leontin Doană vor juca barajul de promovare în Liga a III-a, cu campioana judeţului Mehedinţi, Pandurii Cerneţi. Turul va avea loc în 18 iunie, în Mehedinţi, returul, în 25 iunie, la Reşiţa.