Aur şi recorduri naţionale pentru atleţii master de la C.S.M. Reşiţa

Stadionul de atletism Iolanda Balaş din București a găzduit, în zilele de 2 și 3 iulie, Campionatul Național de Atletism Master, competiție la care județul Caraș-Severin a fost reprezentat de doi atleți legitimați la C.S.M. Reșița și coordonați de antrenorul emerit Cristian Dragomir. Este vorba de profesorii de educație fizică Floarea Pascal (Colegiul Național „C.D. Loga” Caransebeș) şi Alexandru Daniel Pascal (Colegiul Național „Traian Doda” Caransebeș), care au obţinut cinci medalii de aur și au corectat patru recorduri naționale.

Floarea Pascal a câștigat de trei ori aurul la categoria +45 ani la probele: aruncarea ciocanului de 4 kg (27,56 m - record național); aruncarea ciocanului greu de 9 kg (8,91 m - record național) și respectiv aruncarea discului de 1kg (32,35 m).

Alexandru Daniel Pascal a câștigat în două rânduri aurul la categoria +45 ani la probele: aruncarea ciocanului de 7,260 kg (40,86 m - record național) și respectiv aruncarea ciocanului greu de 16 kg (12,40 m - record național).

De altfel, cei doi profesori de educație fizică din Caransebeş au reprezentat România în mai multe competiții de anvergură, fiind laureați cu aur, argint și bronz la campionatele mondiale, europene și balcanice, iar acum se pregătesc pentru a reprezenta din nou România la Campionatul Balcanic de Atletism Master ce se va desfășura în luna septembrie 2016, la Belgrad (Serbia).