Menu

Articol

Liga Zimbrilor, la handbal: HC Adrian Petrea - HC Odorhei 25-26 (14-14)

Handbal Club Adrian Petrea a întâlnit, astăzi, în Liga Zimbrilor, pe handbal Club Odorheiul Secuiesc. Reșițenii au avut un start de partidă fulminant, conducând  în min. 4 cu 3-0. În min. 8, elevii lui Adrian Petrea au dus scorul la 5-1, apoi, în minutul 11, la 7-2, și au lăsat impresia că vor câștiga la pas o partidă care se anunța, totuși, dificilă.

Încet-încet oaspeții și-au revenit, au recuperat din diferență și în min. 20 s-au apropiat la un singur gol: 11-10. Odorhei a egalat 13-13, în min. 23, pentru ca în min. 26, oaspeții să preia conducerea. HC A Petrea a egalat la 14 cu 5 secunde inainte de finalul primei reprize.

De la gazde cele mai multe goluri au fost înscrise Vaidasigan - 5 goluri, iar de la oaspeți Ghiță - 4.

Cu un portar într-o formă extraordinară, brazilianul De Rosa, care a scos mingile cu brațele, umărul, piciorul și chiar cu cotul, ardelenii au avut și șansa într-un final pe muchie de cuțit. Cu 30 de secunde înainte de sfârșitul partidei, la scorul de 25-26, gazdele au beneficiat de o lovitură de la 7 metri, a executat Vaidasigan, însă cel mai bun jucător reșițean a ratat golul egalizator. A urmat contraatacul celor de la HC Odorhei, care au pierdut mingea, aceasta ajungând la Pârîianu, care a șutat și a înscris, însă după ce fluieraseră arbitrii finalul meciului.

O victorie muncită a oaspeților, după un meci echilibrat și disputat până în ultima secundă.