Înfrângere rușinoasă: HC Adrian Petrea – Potaissa Turda 23 - 37 (12 - 17)

Înaintea etapei a X-a a Ligii Zimbrilor, la handbal masculin, cele două echipe erau sitruate pe locul...III, cu precizarea că gazdele ocupau poziția a 12-a din coada clasamentului, cu doar 7 puncte, în timp ce ardelenii se situau pe podium, cu 19 p, după Dobrogea Constanța și Dinamo București.

Locurile din clasament s-au reflectat și  în jocul de astăzi din Polivalenta reșițeană. Gazdele au început timid și, parcă nemotivat, în timp ce turdenii nu s-au lăsat mult invitați să conducă ostilitățile. În min. 5 Potaissa conducea cu 4-1 și, cu excepția min. 9, când diferența a fost de 5-6, în restul primei părți de joc handbaliștii oaspeți și-au ținut adversarii la distanță. La pauză, diferența fiind de 5 goluri, 12 -17.

Vaidasigan 4 goluri și Rohozneanu, 2 goluri, de la gazde, respectiv Adomnicăi și Cântec, fiecare cu câte 4 goluri, au fost cei mai buni marcatori ai reprizei.

În partea a doua a meciului, handbaliștii reșițeni au fost de nerecunoscut, practicând cel mai slab joc de când echipa evoluează în elita handbalului românesc. În timp ce oaspeții au înscris din toate pozițiile și aruncările la poartă, gazdele au ratat incredibil. Scorul a luat proporții, pentru ca în final să se ajungă la un neverosimil 23-37!

Cei aproape 400 de spectatori care au asistat la meci au plecat dezamăgiți și cu gândul la viitorul sumbru al unei echipe care nu este ajutată de administraţia locală.