Menu

Articol

N-aţi văzut aşa ceva! Înfrângere cu ovaţii şi aplauze, în Polivalenta reşiţeană!

Ovaţii, aplauze, urale şi scandări ale galeriei reşiţene şi ale publicului, la finalul meciului de handbal: HC Adrian Petrea - HC Dobrogea Sud, din Constanţa, încheiat cu victoria oaspeţilor la diferenţă de 9 goluri. Pare inexplicabil, pentru cineva care nu a asistat la meci, însă, relativ motivat pentru cei aproximativ 400 de spectatori ai partidei de la Reşiţa, din etapa a 16-a a Ligii Zimbrilor. Galeria a susţinut echipa reşiţeană pe tot parcursul meciului, însă, întreaga sală a ovaţionat, în picioare, ultima parte a întâlnirii, când au intrat în teren juniorii reşiţeni, Dragon, Radosalevici, Gîrban şi Barbu. Ultimii trei din cei enumeraţi au reuşit să şi înscrie, fiecare, câte un gol.  Şi tânărul, Heimbach, de 19 ani, a jucat titular, reuşind şi el să înscrie o dată. De menţionat că Gîrban, Radosavlevici şi Barbu au 16 ani!

Un alt aspect inedit al meciului a fost că doi dintre  juniorii introduşi în teren, Gîrban şi Barbu, au purtat tricourile lui Vaidasigan şi Dospinescu (chiar cu numele acestora pe ele), în semn de respect pentru foştii jucători ai Reşiţei.

Meciul a început bine pentru reşiţeni, aceştia conducând cu două-trei goluri, până aproape de finalul primei reprize. Reşiţanii au fost egalaţi în minutul 29 (10-10), ambele echipe au mai înscris câte o dată, iar dobrogenii au înscris golul care i-a adus în avantaj, în ultima secundă a primei reprize. La pauză: 11-12.

Repriza a doua a fost la discreţia oaspeţilor, însă, Rohozneanu, coordonatorul echipei, când a văzut că nu mai are ce pierde, le-a dat şi juniorilor şansa să se afirme, iar aceştia au jucat curajos, stârnind entuziasmul publicului. Astfel, meciul s-a încheiat cu scorul de 24-33, însă, cu publicul în picioare, scandând: „Suntem mândri de voi!”

HC Adrian Petrea Reşiţa: Shota Tevzadze, Sămînţă - Marius Bahan (7), Mihail Huta (6), Mihai Rohozneanu (29, Dusan Trifkovic (2), Olexandr Starchenko (2), Tiberiu Popovici (1), Raul Heimbach (1), Snezan Radosalvevici (1), Antonio Gîrban (1), Denis Barbu (1), Darius Dragon, Lucian Ignat.

Reprezentant: Cristian Pătru.

HC Dobrogea Sud: Dane Sijan, Dan Vasile, Ionuţ Stănescu - Goran Rakcevic (5), Laurenţiu Toma (5), Zoran Nikolic (5), Predrag Vujodinovic (4), Dalibor Cutura (4), Nikola Crnoglavac (3), Claudiu Subţirică (3), Branislav Angelovski (2), Dragoş Soare (1), Alexandru Bologa (1), Mircea Săulescu,  Dragoş Soare.

Antrenor: Djorje Cirkovic