Avem Academie la Reşiţa! Juniorii 2 au terminat sezonul regulat pe primul loc, fără înfrângere!

Echipa de handbal a Academiei HC Adrian Petrea din Reşiţa - juniori 2 a terminat, astăzi, fără înfrângere sezonul regulat al campionatului, cu o victorie zdrobitoare în faţa echipei HCS Cîtu Timişoara, pe care a învins-o cu scorul de 33-14 (16-7). Astfel, juniorii 2 ai Academiei HC Adrian Petrea au terminat sezonul regulat pe primul loc cu 11 victorii şi un meci egal.

Meciul a fost la discreţia gazdelor, care au condus cu 3-0, în minutul 6, cu 10-4, în minutul 15, cu 16-4, în minutul 19, şi au încheiat prima repriză cu scorul de 16-7.

Repriza a doua a început tot în nota de  dominare a gazdelor, care au înscris multe goluri pe contraatac, după recuperări, astfel că, până în minutul 38, reşiţenii au mai marcat 8 goluri, în vreme ce oaspeţii au punctat numai de două ori, scor 24-9. Până la final scorul a fost 33-14, o diferenţă de 19 goluri, totuşi, un scor nemulţumitor pentru antrenorul reşiţean Radu Bote, care s-a agitat mult pe margine, reproşându-le elevilor săi lipsa de combativitate!

Din punctul nostru de vedere, meciul a fost spectaculos, juniorii reşiţeni arătându-se îndârjiţi, de parcă jucau un meci decisiv, oferind şi spectacol. În acest sens, menţionăm că juniorii reşiţeni au înscris de patru ori prin procedeul „aeriană”, în care un jucător se infiltrează pe extremă, aruncă mingea cu boltă în semicerc, iar un coleg „zboară” deasupra careului, prinde mingea din zbor şi o aruncă în plasă!

Golgheterul partidei a fost Ralph Pătru, de la gazde, cu 9 goluri înscrise, urmat de coechipierii, Marius Negru, cu 6 goluri, Gabriel Bocşa şi Antonio Gîrban,  ambii cu 5 goluri marcate. Pentru oaspeţi, cei mai buni marcatori au fost: Adrian Ungureanu (4 goluri), Raul Lazăr şi Paul Hideg, ambii cu câte 3 goluri înscrise.

HC Adrian Petrea: Andreas Back, Duma Denis - Ralph Pătru (9 goluri), Marius Negru (6), Gabriel Bocşa (5), Antonio Gîrban (5), Claudiu Melen (3), Snezan Dan Radosavlevici (2), Bogdan Gană (1), Raul Bote (1), Denis Kirsch (1), Rareş Racoceanu, Casian Mitru, Eduard Chirculescu.

Antrenor. Radu Bote.

„Jocul de astăzi, după cum se vede şi scorul, a fost un joc foarte bun. Ne bucurăm pentru echipa noastră pentru că termină sezonul regulat pe primul loc, fără nicio înfrângere, şi suntem foarte mândri de acest lucru. Vom încerca în perioada următoare să pregătim foarte bine turneele semifinale. Sperăm şi suntem convinşi că vom ajunge şi în turneul final. E adevărat, în zona de vest suntem cei mai buni, la nivel de juniori câştigăm toate grupele. În momentul în care ieşim din zonă, în zona Ardeal, Moldova sau Bucureşti, avem meciuri mult mai grele, însă, după cum spuneam, sunt convins că vom ajunge în turneul final şi vom avea rezultate bune”, ne-a declarat vicepreşedintele Academiei de Handbal HC Adrian Petrea Reşiţa, Irinel Dumitru.