Team One Reşiţa, numărul 1 la triatlonul internaţional de la Oradea

La sfârșitul săptămânii trecute, Oradea a găzduit ediția a VIII-a a triatlonului internațional X-Man România, una dintre cele mai grele competiții sportive organizate în țara noastra. Întrecerea s-a desfășurat pe echipe, alcătuite din trei sportivi, care au luat startul la probe, pe distanțe foarte lungi, de înot, ciclism și alergare. Reșița a fost reprezentată de Team One, având în componență pe Bogdan Ibănișteanu – înot, Florin Logofătu – alergare și Dragoș Manole-ciclism. Team-ul reşiţean s-a impus în final cu timpul total de 10 ore, 32 min și 23 sec.

„Eu am concurat primul, la înot, parcurgând cei 3.800 de metri ai probei în 59 min şi 30 sec, ceea ce mi-a adus cel mai bun timp  dintre toti competitorii. A urmat Dragoș Manolea, la ciclism, cu 5 ore și 53 min la 180 de km, iar în final a intrat în competiție Florin Logofătu, care, la 53 de ani, a parcurs cei 42,2 km în 3 ore și 39 min”, ne-a mărturisit Bogdan Ibănișteanu.

Team One Reșița, câștigătorul triatlonului desfășurat anul trecut la Văliug, a fost urmat în clasamentul final de echipe din Oradea și București.