Blat în toată regula în meciul foştilor idoli reşiţeni. Gloria - FCM 2-2

Pe o vreme ideală, temperatura nedepăşind 20 de grade, lucru recomandat fotbalistilor trecuţi de o anumită vârstă şi cu multe kilograme în plus, ieri după-amiază s-a desfăşurat pe fostul teren al constructorilor din Govândari, meciul de old-boys dintre Gloria şi FCM Reşiţa.

Un meci care a avut de toate, de la un teren bine îngrijit, goluri cât să nu supere pe nimeni, invitaţi de marcă, între aceştia numărându-se legenda vie a fotbalului reşiţean din perioada lui de glorie, Ilie Pătruică, un comentator de acum celebru, Mariu Popescu, până la spectatorii care au luat loc în tribuna acoperită, de teama stropilor de ploaie. Iar ca atmosfera să fie completă, cinci înfocaţi suporteri, care fac parte dintr-o nouă galerie a din Valea Domanului, care îşi spune galeria Urban, au cântat şi au scandat întruna.

„Oaspeţii”, jucătorii de la FCM Reşiţa, au trimis în teren pe cei mai în formă jucători la ora actuală: Vali Bocşa, Ioan Ilieş, Doru Popa – Marius Cepoi, Vali Ciucur, Petre Panescu, Cristian Bercseny, Gheorghe Lazarovici, Laszlo Vaştag, Leo Doană, Sebastian Bica, Genu Cîrstea, Costel Neagu-Porcu, Claudiu Balaci, Mircea Bătrânu, Arpad Dosza. Antrenor, Dorinel Munteanu.

Antrenorul Gloriei, Victor Roşca, i-a convocat pentru acest meci  pe Cătălin Toader, Arpad Lazcko, Gheorghe Zsiszik, Marius Bălean, Radu David, Florin Dincă, Octavian Rus, Romeo Rus, Laurenţiu Furdui, Lavi Copăceanu, Dorin Stănescu, Florescu Marcu, Sabin Brici, Costică Croitoru, Florin Chiş, Ion Chiţanu, Gheorghe Roşu, Gaia Beloia, Adrian Ciocan şi Tiubi Kapornyai.

Ţinând seama de forma fizică precară a celor mai mulţi dintre fotbalişti, s-a convenit să se joace două reprize a 30 de minute fiecare, cu o pauză de 10 minute. Jucătorii Gloriei au început mai bine meciul, Lazcko şi Florescu Marcu arătând poftă de joc, în timp ce Croitoru a interpretat partitura de dispecer la mijlocul terenului, aşa cum o făcea pe vremuri. Deşi au fost mai periculoşi în prima repriză, constructorii s-au lovit de apărarea oaspeţilor în care Ciucur, în ciuda celor peste 100 de kilograme, şi Cepoi, au fost de netrecuţi. Neagu-Porcu a demonstrat că încă le mai are cu mingea, în timp ce Doană s-a prezentat într-o formă de parcă s-ar fi gândit la un transfer. În tot acest timp, pe margine Ilie Pătruică şi Marius Popescu au depănat amintirile despre vremurile în care în Valea Domanului jucau, Beldeanu, Florea, Atodiresei, precum şi cei ce au evoluat ieri.

FCM a deschis scorul prin Bercseny, la o fază lucrată de Doană, iar gazdele au egalat prin Copăceanu. Tot oaspeţii au preluat conducerea, prin Balaci, pentru ca Gloria să înscrie cu trei minute înainte de final, şi să stabilească scorul final de 2-2, un blat despre care s-a vorbit înainte de începerea partidei.

Repriza a III-a a continuat cu masa tovărăşească.