Fetele de la Universitatea Reşiţa au început în forţă campionatul în Divizia A

Universitatea Reşiţa a început campionatul, astăzi, cu o victorie categorică în faţa echipei ACS Odorheiu Secuiesc, în Seria B a Diviziei A, la handbal feminin. Elevele lui Cristian Busuioc au început în forţă, astfel că în minutul 13 conduceau cu scorul de 10-1. Până la pauză, diferenţa de scor s-a mai mărit, prima jumătate a meciului încheindu-se cu scorul de 18-6.

Repriza a doua a început şi mai bine pentru gazde, reşiţencele înscriind în doar 6 minute 9 goluri, primind 2 goluri de la adversare, scor, 23-8. Apoi, gazdele s-au mai relaxat, dar şi portarul de la Odorhei a avut o serie de 5-6 intervenţii spectaculoase, respingând aruncările universitarelor în situaţii de unu la unu. Partida s-a încheiat cu scorul de 33-19 în favoarea Univerităţii.

De la Univeristatea cele mai bune marcatoare au fost: Adriana Voina -10 goluri, Alina Cristea – 6, şi Simina Vezenţan – 5 goluri. De la oaspete, Ördög Andrea a înscris de 4 ori.

„Mă bucur că am început cu dreptul. Le felicit pe fete pentru victoria obţinută, sper să fie una de moral şi să reuşim să ne adudecăm şi punctele din următoarea etapă, tot acasă, cu Târgu Secuiesc. Însă, trebuie să spun că deşi nu s-a pus problema învingătoarei, am avut şi momente care m-au nemulţumit, mai ales la faza de finalizare. Probabil, şi pe fondul realxării, pentru că am condus în permanenţă pe tabela de marcaj. Astăzi am întâlnit o echipă de junioare, care este destul de disciplinată, arţăgoasă, şi cu un portar care ne-a arătat că poate să aibă multe intervenţii. Deja suntem cu gândul la etapa următoare, cu Târgu Secuiesc, şi sper să corectăm cea ce nu mi-a plăcut astăzi în joc şi să obţinem încă 3 puncte”, a delcarat la finalul meciului antrenorul Universităţii Reşiţa, Cristian Busuioc.