FC Caransebeș a început campionatul cu victorie în fața oltenilor de la Râmnicu Vâlcea

Primul meci susținut acasă de gugulani, în actuala ediție a Ligii a II-a la Fotbal în fața oltenilor de la CSM Râmnicu Vâlcea, s-a încheiat cu o victorie conturată în repriza secundă. În fața a aproape 1.000 de susținători, jucătorii caransebeșeni antrenați de Giovanni Pissano au reușit să se impună nu doar la golurile înscrise, ci și la jocul etalat, în special în repriza a doua.

Oaspeții, antrenați de Alexandru Pelici, cel care a trecut și pe la Reșița, au deschis scorul în min. 31 când, la un corner executat de oaspeți, mingea a fost respinsă fără convingere de apărătorii gazdă, ajungând la Dumitrașcu. Șutul acestuia a plasat balonul în stânga lui Pascal. Până atunci, ambele echipe au avut câteva ocazii, nepericuloase, însă, pentru porțile adverse.

După pauză, au urmat două minute în care gazdele au întors rezultatul în favoarea lor. Mai întâi a fost golul egalizator din min. 62 reușit de Răducu, tot după o lovitură de colț, după care, în min. 64 C. Stoica a fost faultat în careu, la capătul unei acțiuni pe cont propriu. Și tot el a transformat cu precizie penalty-ul, iar scorul a devenit 2-1 pentru FC Caransebeș. Scorul final a fost stabilit în urma unei faze create de Săulescu, acesta reluând cu capul mingea venită din cornerul executat de Livan.

Până la finalul meciului, gazdele au șutat o dată în transversală, în urma unei lovituri libere, iar Bratu de la oaspeți a fost eliminat în urma faultului ce a precedat această lovitură liberă.

FC Caransebeş 1913: Pascal, Răducu, Suciu, Buşu, Livan, Roşoagă, Cârstoiu, Lupu, Roman, C. Stoica, Stelitano. Antrenor, Giovanni Pissano.

CSM Râmnicu Vâlcea: Fildan, Tomozei, I. Stoica, Dumitraşcu, Bratu, Al. Ionescu, Iordache, Neagoe, Luduşan, Staicu, Firţulescu. Antrenor, Alexandru Pelici.

Au mai jucat: Telecican, Săulescu și Bogdanovici, la FC Caransebeș, O.Vasile, B. Geantă și I. Marian, la Rm. Vâlcea.