Metalul

FC Caransebeş a întors rezultatul şi a învins pe Metalul Reşiţa, în derbyul codaşelor

Derbyul codaşelor s-a desfăşurat, astăzi, la Caransebeş, pe terenul din Parcul Teiuş, unde s-au înfruntat FC Caransebeş şi Metalul Reşiţa. Au câştigat gugulanii, deşi meciul a început prost pentru gazde, deoarece, în minutul 9, la o pătrundere a lui Guehi, fundaşul Bona a faultat şi arbitrul a dictat penalty pentru Reşiţa. A executat acelaşi Guehi şi scorul, în minutul 11, era 0-1.

Fotbal Liga a II-a. Gaz Metan – Metalul Reșița 3 - 0 (1 - 0)

Pentru meciul din etapa a XI-a a Ligii a II-a la Fotbal, Metalul Reșița s-a deplasat la Mediaș pentru a întâlni Gaz Metan, echipa care până anul trecut s-a bătut de la egal la egal cu granzii fotbalului românesc. Metalul vine după o primă victorie obținută acasă în această ediție de campionat, 3-1 pe teren propriu cu Unirea Tărlungeni, iar „găzarii“ au la activ un sec 5-0 obținut în deplasarea de la Caransebeș. Cum diferența de puncte era de 12 puncte, în favoarea Gazului, normal că gazdele pornesc ca mari favorite.

Eugen Trică e fericit!

Eugen Trică, antrenorul echipei Metalul Reşiţa, cu două tentative de a-şi da demisia, după meciul pierdut acasă cu Chindia Târgovişte şi după meciul pierdut la Arad cu UTA Bătrâna Doamnă, este fericit. Fericit pentru că s-a răzgândit şi pentru că „băieţii au făcut un joc fantastic”, cu Unirea Tărlungeni, obţinând „o victorie mare”. Trică este de părere că această primă victorie, venită abia în etapa a 10-a, i-a deblocat pe jucători şi echipa are şanse să se salveze de la retrogradare.

Stepanescu: „Dacă doi asociați nu pot, să-l lase să vină pe-al treilea“