Menu

Daniel Opriţa

Opriţa: „Szijj va fi fundaşul dreapta al Naţionalei de Fotbal a României! Sunt sigur de asta!”

Daniel Opriţa, antrenorul echipei de fotbal CSM Şcolar Reşiţa, după meciul de ieri, din penultima etapă a campionatului de fotbal din Liga a III-a, Seria a IV-a, a acceptat că promovarea în Liga a II-a, a fost ratată. Echipa promovată matematic este ACS Şirineasa, chiar dacă Federaţia Română de Fotbal o va depuncta pentru unele nereguli, privind înscrierea în campionat. În ultima etapă, în 26 mai, liderul, ACS Şirineasa, va juca acasă cu Gloria Cermei, iar CSM Şcolar Reşiţa va juca în deplasare la Filiaşi.

Opriţa e dezamăgit, dar nu e totul pierdut! „Mergem să batem la Craiova!”

După rezultatul de egalitate (2-2) obţinut, ieri, pe teren propriu, de CSM Şcolar Reşiţa, în faţa echipei Şoimii Lipova, şansele de promovare ale reşiţenilor au devenit doar teoretice, însă, matematic şi cu un mare DACĂ, echipa lui Daniel Opriţa mai poate promova. Aceasta în condiţiile în care, CSM Şcolar Reşiţa bate tot în următoarele trei etape, iar CSM Lugoj face cel puţin un egal acasă cu Şirineasa, în penultima etapă.

Opriţa îşi încurajează jucătorii. CSM Şcolar Reşiţa are şanse bune de promovare!

Antrenorul echipei CSM Şcolar Reşiţa, Daniel Opriţa, în conferinţa de presă susţinută în Valea Domanului, după meciul reşiţenilor cu ACS Şirineasa, în care scorul final a fost 1-1, şi-a felicitat jucătorii pentru efort, atitudine şi pentru respectarea tacticii de joc. Opriţa a spus că, având în vedere lotul echipei adverse, a pregătit din start un meci defensiv, în care să mizeze pe contraatacuri. Această tactică a dat roade 90 de minute, însă, din păcate, prelungiri, un gol norocos al oaspeţilor a stabilit rezultatul de egalitate.

Opriţa nu e supărat pe Burleanu, e doar dezamăgit! Trebuia luată o decizie, conform regulamentului!

După victoria categorică, de ieri, a CSM Şcolar Reşiţa, 6-0, împotriva echipei Internaţional Băleşti, antrenorul reşiţenilor, Daniel Opriţa, nu era deloc bucuros, dimpotrivă, spunea că îl încearcă o mare dezamăgire. Necazul lui Opriţa venea şi după succesul echipei din Şirineasa, la Craiova, cu golul victoriei marcat în prelungiri, dar, mai ales, venea din cauza faptului că Federaţia Română de Fotbal nu a luat nicio decizie cu privire la neregulile existente în cazul clubului din Şirineasa.

Galop de sănătate în Valea Domanului pentru jucătorii antrenaţi de Opriţa

Din start partida se anunţa una în care oaspeţii nu aveau nicio şansă, ţinând seama de locurile din clasament şi de aspiraţiile celor două echipe. Cu gândul la o minune (depunctarea echipei Şirineasa) gazdele au intrat pe teren cu intenţia de a încheia repede conturile, dar fost surprinse de jocul din primele 10 minute al echipei vizitatoare. De altfel, în min. 7 aceasta a avut o primă ocazia de a deschide scorul, mingea şutată de Semen a nimerit bara lui Zimmermann.