handbal feminin

Reşiţeanul Florentin Pera a câştigat Supercupa României, ca antrenor al echipei SCM Râmnicu Vâlcea

SCM Râmnicu Vâlcea a cucerit, aseară, Supercupa României la handbal feminin, după ce a învins, dramatic, una dintre cele mai bune echipe din Europa, CSM Bucureşti. Partida s-a disputat la Bucureşti, în Sala Polivalentă „Ioan Kunst Ghermănescu”, vâlcencele fiind oaspete. Scorul final a fost 33-31 (12-10, 21-21, 26-26), pentru SCM Râmnicu Vâlcea, după patru reprize de prelungiri.

Handbal la Bocşa - „Cupa prof. Ion Lepşi”, prima ediţie

În cartierul Nufărul din Bocşa, mâine, 9 iunie, de la ora 10.00, în sala de sport a orașului, se va desfăşura prima ediţie a competiţiei „Cupa prof. Ion Lepşi”, la handbal fete. La evenimentul sportiv vor participa patru echipe din localităţile: Bocșa, Reșița, Berzovia și Deta.

Referitor la eveniment, Ioan Liuţ, unul din organizatori, ne-a declarat:

Victorie categorică a Universităţii Reşiţa în faţa studentelor de la Oradea

Fetele de la echipa de handbal Universitatea Reşiţa au obţinut, astăzi, o victorie categorică în faţa Universităţii (CSU) Oradea, o echipă puternică, pretendentă la promovare în Liga Naţională, care înaintea acestei etape se afla pe locul 5, în faţa studentelor reşiţene, cu două puncte mai mult acumulate. Victoria s-a conturat, însă, greu, abia la jumătatea reprizei secunde. În prima parte a jocului, gazdele au atacat eficient, s-au apărat bine, şi, în minutul 10 conduceau cu 6-3. Însă, treptat, oaspetele au refăcut din diferenţă şi prima repriză s-a încheiat cu scorul de 12-11.