Au rezistat o singură repriză: HC Adrian Petrea – CSM București 23 - 27 (12 -13)

Derbyul etapei din cadrul Ligii Naționale de handbal masculin dintre HC Adrian Petrea, locul V, și liderul la zi CSM București, corespunde așteptărilor după primele 30 de minute de joc în Sala Polivalentă din Reșița. Diferența de doar un gol, în favoarea oaspeților, dovedește acest lucru. Gazdele au început mai bine jocul și au deschis scorul prin Vaidasigan. După ce Stamate a egalat, reșițenii s-au distanțat la două goluri, însă Stamate a înscris de două ori.

A urmat o cădere inexplicabilă a reșițenilor de care au profitat Constandinovici, de trei ori, și Miloșovici. La 3-7, Stan de la gazde a înscris din 7m, iar Stamate și-a făcut din nou datoria: 4-8. Au urmat patru goluri înscrise de Stan – 7m, Vaidasigan, Bahan și Lela, și scorul devenea 8-8.

La pauză, bucureștenii conduceau cu 13-12.

În partea doua a partidei, reșițenii au ținut aproape doar până la scorul de 17-19, după care au cedat total inițiativa într-un meci pe care îl începuseră bine. Liderul, superior la multe capitole, și-a impus jocul, fără să forțeze, ajungând să conducă cu 24-18. La acest scor echipa gazdă au avut o tresărire, înscriind de două ori prin Stan, lăsând impresia că au puterea să revină, ajutată și de o galerie de nota 10.  A fost doar o iluzie, întrucât Constandinovici, Humet și Miloșovici au făcut în așa fel încât diferența dintre cele două echipe să nu coboare sub patru goluri.  Nici măcar introducerea lui Eremia Pârâianu nu a schimbat prea mult jocul reșițenilor care, spre deosebire de alte meciuri, au greșit mult în atac. Rugaci de la gazde a transformat ultimele trei lovituri de la 7 m, din cele opt acordate de arbitri, într-un final în care bucureștenii nu au mai forțat, în timp ce reșițenii au părut împăcați cu rezultatul de pe tabelă.

Scor final, HC Adrian Petrea – CSM București 23 – 27 (12 - 13)