Caransebeşul merge mai departe în Cupă. Lupacul, nu

Viitorul Caransebeş – Voinţa Lupac 3-2 (3-2)

Autor:

Miercuri, 18 aprilie, Stadionul Municipal din Parcul Teiuş din Caransebeş a găzduit meciul contând pentru turul IV, la nivel judeţean, al Cupei României la fotbal, dintre Viitorul Caransebeş şi Voinţa Lupac.

Caransebeşenii au deschis scorul în minutul 6, în urma unei faze create pe partea stângă de Avramovici, care a trimis o diagonală până la Ciucur, iar acesta, de la 12 metri, a trimis plasat, pe lângă Toader, în plasă.

În minutul 12 oaspeţii au ratat ocazia de a egala, în urma unei faze în care Tîrbăţ, aflat pe aripa stângă, i-a pasat lui Coviţ, şutul acestuia, de la 18 metri, la colţul lung, ratând ţinta cu doar câţiva centimetri.

Oaspeţii au reintrat în joc peste doar un minut, când Străin a trimis o centrare de pe partea dreaptă, pe jos, iar Ciucur, aflat la 6 metri, a deviat în propria poartă.

Echilibrul de pe tabela de marcaj s-a menţinut şi pe teren, până în minutul 24, când Avramovici a centrat pe jos, în forţă, de pe dreapta, iar Nicola, de la 8 metri, a trimis cu latul, imparabil, pe sub Toader.

Peste doar un minut, gugulanii au recuperat la 25 de metri, mingea a ajuns la Mariţescu, care a trimis o torpilă în vinclul drept al porţii adverse, ducând scorul la 3-1.

Băieţii antrenaţi de Boşco Vişatovici au redus din diferenţă în minutul 37, când au beneficiat de un penalty obţinut de Oncică, lovitura de pedeapsă fiind transformată de Mitru.

În repriza secundă, oaspeţii au alergat după egalare, iar în minutul 59 Bărbulescu i-a pasat în centru lui Mitru, şutul excelent al acestuia, de la 20 de metri, trecând razant cu transversala porţii caransebeşene.

În minutul 89, oaspeţii au ratat ultima ocazie, lovitura liberă executată de Oncică de la 30 de metri, înalt, în careu, fiind reluată de Coviţ cu capul, însă Socaci a reţinut balonul.

În ultimul minut, Ciucur a scăpat pe contraatac, s-a debarasat de fundaşii adverşi, şi, rămas singur cu Toader, a trimis de lângă acesta, însă Epure a scos de pe linia porţii.

Viitorul Caransebeş: D. Socaci, G. Negrei (min. 52, N. Imbre), Al. Nicola, O. Bălan, B. Gulea, Al. Ciucur, C. Bloju, Gh. Valuşescu, M. Mariţescu, A. Neagu, Al. Avramovici; rezerve: C. Birăescu, I. Bica, C. Nicoară. Antrenor, Ion Bica.

Voinţa Lupac: F. Toader, M. Cheda (46, D. Mihuţescu), I. Tîrbăţ, M. Banac, Al. Mitru, C. Oncică, V. Marcu, M. Krkelic (75, C. Epure), B. Bărbulescu, Al. Coviţ, L. Străin; rezerve: D. Popescu, R. Mezin, D. Gliguţă, B. Vişatovici. Antrenor, Boşco Vişatovici.

A arbitrat la centru Constantin Stamatoiu, asistat la cele două linii de Alexandru Stamatoiu şi Gheorghe Scînteie, toţi din Moldova Nouă. Observator: Marius Popescu, din Reşiţa.