CSM Reşiţa scoate un punct acasă şi rămâne pe primul loc! (VIDEO)

CSM Şcolar Reşiţa a remizat, astăzi, acasă, în Valea Domanului, cu Industria Galda (jud. Alba), însă a rămas pe primul loc în calsamentul Ligii a III-a, Seria a IV-a, ca urmare a faptului că Naţional Sebiş, s-a încurcat la Ighiu, unde a pierdut cu scorul de 3-1.

Nici reşiţenilor nu le-a fost uşor, astăzi, deşi veneau din poziţia de lider, cu ambiţia de a se detaşa pe primul loc. Însă, Industria Galda le-a stricat socotelile, jucând curajos cartea atacului. Astfel, după două ratări ale gazdelor, oaspeţii au deschis scorul, în minutul 26, prin Boloş, care a reluat spectaculos, din foarfecă, o centrare a lui Bodea, 0-1. Mai mult, în minutul 32, căpitanul de echipă şi coordonatorul de joc al reşiţenilor, Breşneni, a fost eliminat, văzând cartonaşul roşu în urma unei intrări tari la picioarele lui Cernea. Deci, evenimentele din teren curgeau în favoarea oaspeţilor. Cu toate acestea, rămaşi în 10 jucători, reşiţenii au urcat mai mult în atac şi au reuşit să pună poarta oaspeţilor mai des în pericol.

În repriza a doua, tot reşiţenii au atacat mai mult, iar, în minutul 61, s-a restabilit egalitatea ca număr de jucători în cele două tabere, Costea fiind eliminat la al doilea cartonaş galben, transformat în roşu. În minutul 75, s-a restabilit egalitatea şi pe tabela de marcaj. La o centrare de pe stânga, Costescu a reluat din volé, din 7 metri, înscriind la semiînălţime, pe lângă portarul Ştef, 1-1. Acesta a fost şi scorul final, în ciuda faptului că reşiţenii au atacat până în ultimul minut, jocul fiind prelungit cu 5 minute.

CSM Școlar: Zimmerman – Săndescu (51, Szijj), Liuba, Negrei (Toţu), Doda, Costescu (82, Ciucur), Coviț, Breșneni, Banac, Bloju (77, Muselin), Beloescu; rezerve Petruț, Buzdugan, Marcu. Antrenor Leo Doană.

Industria Galda: Ștef – Olar, Haiduc, Cioplântă, Boancă – Boloș (74, Vonya), D. Lupșan, Costea, Cr.  Bodea – Baghiu (71, A. Cîmpean), Cernea (86, P. Man); rezerve Iancău – Fulea, Ov. Oniga. Antrenor Paul Ciucă.

După această penultimă etapă din tur, CSM Şcolar Reşiţa se află pe primul loc în clasament, cu 24 de puncte, urmată de Naţional Sebiş, cu 24 de puncte şi de Ripesnia Timişoara, cu 23 de puncte.