Menu

Articol

Cu noaptea-n cap, jandarmii au confiscat nouă cartușe de țigări

În această dimineață, efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Caraş-Severin au executat o acţiune punctuală în municipiul Reşiţa, pe linia prevenirii şi combaterii faptelor antisociale.

Poate că acțiunea jandarmilor a fost executată la o oră prea matinală, căci altfel nu se explică de ce a fost identificată o singură persoană care oferea spre vânzare ţigări de contrabandă. Au fost descoperite şi ridicate în vederea confiscării 95 de pachete de ţigări netimbrate de diferite mărci.

Jandarmii au întocmit persoanei în cauză actele de sesizare, aceasta fiind susceptibilă de comiterea infracţiunii de  contrabandă, deţinerea şi vânzarea bunurilor care trebuie plasate sub un rgim vamal, fiind cunoscut faptul că acestea provin din contrabandă sau sunt destinate săvârşirii acesteia,  conform art.270, alin.3, din Legea nr. 86/2006.

Actele de sesizare au fost predate lucrătorilor din cadrul I.P.J. Caraş-Severin, Serviciului de Investigare a Fraudelor, pentru continuarea cercetărilor.

Tags: 

Powered by Jasper Roberts - Blog