Derby de Caraş-Severin! Voinţa Lupac – CSM Şcolar Reşiţa 1-0

Primele două echipe din campionatul Ligii a IV-a, judeţul Caraş-Severin, CSM Şcolar Reşiţa şi Voinţa Lupac, s-au înfruntat, astăzi, pe terenul Voinţa din Lupac. Înainte de acest meci, CSM Şcolar avea şase puncte avans faţă de Voinţa şi, în caz de victorie, se putea distanţa decisv, la nouă puncte faţă de a doua clasată, ambele echipe fiind aspirante la promovarea în Liga a III-a. Victoria a revenit, pe merit, echipei Voinţa Lupac, care a câştigat la limită, dar a avut cel puţin şase mari ocazii de gol, faţă de numai una a reşiţenilor, în prima repriză.

În prima parte a meciului, jocul a fost frumos şi aerisit, reşiţenii au ţinut mai mult mingea, au combinat la mijlocul terenului, însă, ocaziile au fost de partea gazdelor, care au fost oprite din drumul spre gol de portarul Domăneanţ, acesta intervenind in extremis la şutul lui Mezin, apoi, la o lovitură de cap, a aceluiaşi Mezin, din 6 metri. La scorul de 0-0, în minutul 32, şi reşiţenii au ratat prin Casian Doană, care a primit o pasă pe dreapta, de la Moţi, a pătruns în careu şi a tras pe jos, în colţul lung, la câţiva centimetri de bară, în afara porţii. Apoi, Marta, de la Voinţa, abia intrat în teren (min. 38), era să înscrie la prima atingere a balonului. Marta a primit o minge în adâncime, puţin lateral stânga, a pătruns în careu şi a tras, de la 10 metri, în colţul lung, puţin în afara porţii.  În minutul 44, Mezin a trimis o pasă în adâncime, perpendicular pe poartă, spre Nicola, acesta a trecut în viteză pe lângă Sziij, şi a înscris de la 10 metri, trimiţând balonul uşor peste Domăneanţ, care a ieşit să-l blocheze, 1-0.

Repriza a doua a fost mai tensionată, gazdele făcând pasul înapoi, pentru a păstra avantajul, dar ocaziile au fost tot de partea jucătorilor Voinţei, care au speculat spaţiile din apărarea reşiţeană, iar, când au ajuns în preajma careului au şutat periculos, de două ori mingea trecând foarte aproape de bară, însă, în afara porţii. Reşiţenii nu au avut nicio ocazie de gol, singura fază notabilă fiind una controversată, în minutul 60, când Costescu a pătruns în adâncime, umăr la umăr cu Boşco Vişatovici, iar, la 25 de metri de poartă, jucătorul reşiţean a căzut. Reşiţa a cerut fault şi cartonaş roşu pentru Vişatovici, dar, arbitrul Dorian Micloşină, a apreciat că a fost simulare şi i-a dat cartonaş galben lui Costescu.

Meciul s-a înceheiat cu scorul de 1-0 pentru Voinţa Lupac, în aplauzele celor aproximativ 200 de spectatori, dar şi a galeriei Guardia Rosso-Nera, din Reşiţa, care şi-a susţinut echipa favorită cu scandări, cântece şi artificii.

Voinţa Lupac: Petruţ – Domondi, Ţundrea, Vişatovici, Tîrbăţ – Mihuţescu (min. 60, Camac), Răzvan Costache (min. 90, Gliguţă), Mezin, Oncică – Liviu Străin (min. 38, Marta), Nicola.

CSM Şcolar Reşiţa: Domăneanţ – Sziij, Banac, Breşneni, Negrei – Costescu, Ţoţu, Leontin Doană (min. 90+1, Pop), Vichente Marcu – Casian Doană (min. 56, Vucu), Moţi (min. 80, Ciucur).

După meci, antrenorul-jucător, al Voinţei Lupac, Boşco Vişatovici a declarat:

„A fost derbyul campionatului şi se pare că au jucat cele mai bune echipe ale judeţului, locul unu cu locul doi, două echipe bune, două echipe echilibrate, cu jucători de valoare, dar, încă o dată am dat dovadă că Voinţa Lupac are jucători de caracter şi individualităţi de valoare. Sper, şi să dea Dumnezeu să rămânem în continuare mobilizaţi şi eu zic că vom continua, şi în retur, să ne batem la primele locuri. Suntem pe locul doi, felicict echipa aospete, se pare că au o stabilitate mai bună ca noi, la ora actuală, dar şi noi încercăm să ne facem treaba până la final. După ce am văzut din teren, după ocaziile avute, eu cred că echipa noastră, Voinţa Lupac, a meritat victoria”.

Antrenorul echipei CSM Şcolar Reşiţa, Dan Potocianu:

„Trebuia să vină şi această înfrângere. Avem deja 30 de meciuri în care nu am pierdut şi e normal, când joacă liderul..., adică, primele două locuri, să fie orice fel de rezultat.Cred că a fost un meci plăcut, astăzi, cu două echipe care au încercat să joace, cred că noi mai mult, mai ales în a doua repriză, dar ei au, încă, un plus de experienţă faţă de noi, au jucători mai experimentaţi. Noi jucăm cu juinori, plus noi avem încă vreo doi-trei, ei au şapte-opt cu experienţă şi asta s-a văzut azi. Cine a greşit mai puţin a câştigat. Noi am greşit din păcate. A fost o greşeală personală, a alunecat băiatul nostru şi s-a terminat. Puteam şi noi şi ei, dar... Felicit echipa gazdă şi, aşa, poate, într-un fel, e bine ca să rămână lupta deschisă pentru retur”.

Această etapă a fost ultima din turul campionatului Ligii a IV-a, meciurile urmând să fie reluate în primăvară. În clasament, pe primul loc se află CSM Şcolar Reşiţa, cu 37 de puncte, urmată de Voinţa Lupac (34 p) şi ACS Nera Bozovici (27 p).