Derbyul suspinelor: Metalul Reșița - Unirea Tărlungeni. Prima victorie pentru gazde

Cu un singur punct după nouă etape din această ediție de campionat, Metalul Reșița evoluează astăzi în Valea Domanului, în avanpremiera etapei cu numărul X a seriei a II-a, din Liga a II-a de fotbal. În fața elevilor antrenați de Trică, stă penultima clasată, Unirea Tărlungeni, echipă care totuși, a adunat șase puncte până acum

La pauză scorul este egal, 1 – 1. Oaspeții au deschis scorul în debutul partidei, la un atac prelungit la poarta lui Kololo, cel de-al treilea portar folosit de Metalul în această ediție de campionat. Mingea l-a depășit pe apărătorul buturilor, a lovit bara, iar Monea, aflat pe fază, a îndeplinit o simplă formalitate, împingând mingea în plasă. Metalul – Unirea 0 – 1.

Reșițenii nu s-au pierdut cu firea și au avut o primă ocazie în min 16, mingea executată de Feher din lovitură liberă de la 20 metri lateral stânga a trecut peste zid, dar și la câțiva centimetri de bara porții apărată de Muțiu. Două minute mai târziu, Skraparas a pătruns în careu, a șutat în cross, dar pe lângă poartă. În min. 21, Skraparas are o nouă oportunitate, însă mingea șutată de el a fost apărată de portarul oaspeților.

În min. 39, scorul devine 1 – 1. Chițu a scăpat singur spre poarta Unirii, a încercat să dribleze portarul, iar din alunecare a trimis balonul în spate, spre linia de la 16 metri, de une Skraparas a șutat cu latul, pe jos, în poartă.

Repriza a doua a aparținut gazdelor, la capătul căreia au simțit pentru prima dată în această ediție de campionat gustul victoriei.

În min. 68 scorul a devenit 2 – 1 pentru Metalul. Reşiţenii au atacat pe dreapta, mingea a fost centrată la Skraparas, care i-a pasat lui Feher la marginea careului şi acesta a tras imparabil, la vinclu. În min 72, Maissiat a reluat cu latul mingea centrată din corner de Manole, stabilind scorul final la 3 – 1 pentru Metalul Reșița.

Formații folosite:

Metalul Reșița: Kololo - Nogo, Maissiat, Jamali, Aniţoiu, Săndescu, Feher, M. Chiţu, I. Szabo (cpt.), Ponoran, Skraparas
Rezerve: Al. David - Cr. Puşcaş, Liuba, Krkelic, Guehi, L. Manole

Unirea Tărlungeni: Muţiu - M. Popescu, I. Şerban, M. Burlacu, S. Marin (cpt.), Chirciu, Petra, C. Păduraru, Minciună, Monea, I. Coman
Rezerve: Dănălache - Vasiloi, Al. Podlesnii, Sb. Bucur, S. Petrean, G. Vlăsceanu, Dâlbea