Fotbal Liga a II-a. Lucrurile au luat-o razna la Caransebeș: 0 – 5 cu Gaz Metan Mediaș

Chiar dacă întâlnea pe teren propriu ex-divizionara A Gaz Metan Mediaș, FC Caransebeș 1913 ar fi trebuit să dovedească că nu este doar o echipă ce se luptă să evite locurile retrogradabile. Diferența în clasament de numai trei puncte, în favoarea medieșenilor, anunța, cel puțin teoretic, un meci echilibrat, ca un semnal că jucătorii lui Giovanni Pisano au depășit perioada neagră de-a lungul căreia nu s-au putut impune pe teren propriu în fața adversarilor, indiferent de numele acestora și de locul ocupat în clasament. N-a fost să fie așa nici astăzi, gugulanii nereușind să părăsească conul de umbră în care se găsesc de mai multe etape.

Prima repriză a aparținut în totalitate elevilor pregătiți de Leo Grozavu. Băjenaru, Abrudan și Llullaku s-au ridicat peste ceilalți jucători și au făcut diferența pe tabelă. Gazdele au început meciul cu portarul Birăescu, în condițiile în care titularul, și căpitanul echipei, Pascal, a anunțat că va pleca din Parcul Teiuș, datorită situației tensionate din sânul echipei.

După ce, în min. 26, Llullaku a șutat de la 16 metri mingea primită de la Băjenaru, în min. 30 s-a deschis scorul. Oaspeții au beneficiat de o lovitură liberă de pe partea stângă, a executat Băjenaru, iar Abrudan a reluat cu capul, din șase metri, pe sub portarul Birăescu.

Gazdele au resimțit șocul, iar Gaz Metan a făcut ca diferența să fie de 2-0 în favoarea sa, în min. 33 când, Băjenaru și Abrudan au repetat schema învățată la antrenament, doar că de data aceasta mingea centrată a venit de pe partea dreaptă.

În min. 43, oaspeții au modificat din nou tabela, pe ea fiind înscris un scor de neprezentare. Llullaku a scăpat pe contraatac, l-a driblat și pe Birăescu, apoi a trimis în poarta goală.

După pauză lucrurile nu s-au schimbat prea mult, cu excepția fazei din min. 51 când gugulanii au reclamat o lovitură de la 11 m, la un fault asupra lui Lupu.

Cu zece minute înainte de final, Buziuc a ridicat scorul la 4-0, spre dezamăgirea spectatorilor din tribună.

Scorul final de 0-5 avea să fie stabilit în prelungiri de același Buziuc scăpat liber spre poarta nefericitului Birăescu.

După înfrângerea usturătoare de astăzi, se anunță vremuri grele pentru gruparea din Parcul Teiuș.

Echipe folosite.

FC Caransebeş 1913: Birăescu – Stelitano (Roșoagă), Al. Dumitru (Săulescu), S. Lupu, Cârstoiu, A. Stoican, Buşu (cpt.), S. Răducu, Suru (La Vecchia), Telecican, Livan

Antrenor: Giovanni Pisano

Gaz Metan: Greab - R. Romeo, Vişa, Abrudan, Buzean (cpt.) - I. Cristea, M. Stancu, Băjenaru (Figliomeni), D. Olaru (Trif) – Llullaku (Florean), Buziuc

Arbitru: Nicolae Cătălin Botaş (Timişoara). Asistenţi: Andrei Nicolae Chiţoiu (Timişoara) şi Călin Cimponeriu(Lugoj).