Gugulanii lui Pissano s-au impus și sub Tâmpa, 1-0 cu FC Brașov

În etapa a doua a Ligii a II-a la fotbal, FC Caransebeș a realizat surpriza seriei a II-a, reușind să câștige cu 1 – 0, în deplasarea cu fosta echipă din Liga a I-a, FC Brașov. După două etape, echipa din Caransebeș a acumulat punctajul maxim, în fața unor echipe, teoretic, superioare ei.

Potrivit Transilvania Expres, meciul de la Brașov a început bine pentru oaspeți, care în min. 11 au încercat vigilența portarului Căucă, printr-un șut expediat, de la 20 de metri,  peste transversală de Lupu. În min. 16, Stoica a avut ocazia de a deschide scorul, însă nu a ajuns la o minge centrată de Livan în careu și pe care portarul gazdelor nu a putut să o rețină.

Brașovenii echilibrează jocul, însă Birăescu avea să salveze poarta în două rânduri, la pătrunderile lui Buga și Matei. În min. 37, Busu a fost bloat la 3 metri de poarta Brașovului, iar până la pauză, Dumitru și Cârstoiu vor primi cartonașe galbene.

În min. 53 avea să se înscrie singurul gol al meciului. Autor Lupu, cu un șut de la 18 metri. Peste alte patru minute, gazdele au avut o bună ocazie, însă Birăescu a respins în corner șutul expediat de la 18 metri. Din min. 81, gugulanii au evoluat în „zece“, în urma eliminării lui Dumitru, cel care a primit al doilea cartonaș galben.

Formații:

FC Brașov: Căucă - Letan, Puțanu, Poverlovici, Perju (Mareș) - Vl. Munteanu, Moraru (Rusu) - Buga, Codoban (David), Ianc - Matei.

FC Caransebeș: Birăescu - Suciu, Roman (Săulescu), Livan, Răducu, Lupu (Pissano), Busu, Stoica (Bogdanovici), Cîrstoiu, Dumitru, Stelitano.

Arbitru: Ionuț Coza (Cernica), ajutat de asistenții Răzvan Dobre (Șotânga) și Florin Pucheanu (Ulmi).