Handbal Divizia A feminin: Universitatea Reșița – Mureșul Târgu Mureș 12-6, la pauză (UPDATE)

Astăzi a început o nouă ediție de campionat în Divizia A de handbal feminin. Universitatea Reșița evoluează în sezonul competițional 2015-2016 în Seria B și are ca obiectiv o clasare cât mai bună în clasament, chiar o participare la barajul de promovare în Liga Națională. Elevele antrenate de Cristian Busuioc întâlnesc în această dimineață în Sala Polivalentă echipa Mureșul Târgu Mureș, echipă care a retrogradat din Liga Națională.

La capătul primelor 30 minute de joc, handbalistele de la Universitatea conduc cu 12-6. Adriana Voina a marcat cele mai multe goluri, 4, în timp ce Alina Cristea, Alexandra Dinu și Beatrice Kovari au reușit să înscrie fiecare de două ori. Pe lista marcatoarelor se află și Claudia Baldovin și Gianina Iung, cu câte un gol fiecare.

UPDATE ======================== ora 12,30

În repriza a doua a meciului gazdele au jucat dezinvolt și au câștigat la o diferență categorică: 30-13. Cele mai multe reușite au aparținut Alexandrei Dinu - 8, și Adrianei Voina - 7.

Antrenorul studentelor a părut și el surprins de scorul final consemnat pe tabela din Sala Polivalentă. „Nu ne așteptam la o victorie atât de categorică în fața unui adversar care anul trecut juca în Liga Națională. Mă bucură nu atât rezultatul fional, cât jocul fetelor, unul combinativ și cu multe reușite în fața semicercului“, a declarat Cristian Busuioc la sfârșitul partidei de astăzi.