Handbal, Liga Naţională: Poli Timişoara – HC Adrian Petrea. 24-16 ( 12-7)

Etapa a 24-a a Ligii Naţionale la handbal masculin a adus, astăzi, faţă în faţă echipele din Timişoara şi Reşiţa, în sala „Constantin Jude” din Timişoara. Timişorenii erau deja calificaţi în play-off, înaintea acestui meci, în schimb reşiţenii pentru a juca în play-off aveu nevoie neapărat de cel puţin o victorie, în cele două etape rămase din sezonul regulat.

Poli Timişoara a început partida cu: Daskaloski – Lasica, Chikovani, Fenici, Halcă, Timofte, Santeiu.

HC Adrian Petrea Reşiţa a aliniat la start formula: Tevzadze – Vaidasigan, Huta, Lela, Popovici, Rohozneanu, Dospinescu.

Scorul a fost deschis de Poli, în minutul 4, prin Chikovani, din aruncare de la 7 metri. Reşiţenii au egalat prin Vaidasigan (7 metri) şi au luat conducerea după un gol înscris de la 9 metri, tot de Vaidasigan, prin blocajul gazdelor. În minutul 12 Reşiţa conducea cu un gol (2-3) după ce au înscris Fenici, pentru gazde, şi Trifkovic, pentru oaspeţi. Şase minute bune pentru Poli, care a înscris de 4 ori, în timp ce reşiţenii au marcat o dată. În minutul 18 scorul arată, 6-4. Pentru timişoreni au înscris: Timofte (2), Santeiu şi Halcă, pentru reşiţeni: Vaidasigan.

Până la pauză, Poli a zburdat şi a înscris, atât din atacuri poziţionale, cât şi pe contraatac, de 6 ori, în vreme ce reşiţenii nu au avut decât 3 reuşite. Scor la pauză, Poli – HC Adrian Petrea 12-7.

În prima repriză, pentru Poli au înscris: Timofte (4), Chikovani (2), Fenici (2), Lasica (2), Santeiu (1), Halcă (1). Pentru Reşiţa au marcat: Vaidasigan (4), Rohozneanu (2), Trifkovic (1).

Repriza a doua a continuat în nota de dominare a poliştilor, care, în minutul 40, s-au distanţat la 8 goluri (17-9). În minutul 50, scorul era de 20-11, deşi, Drăghici, intrat în poarta reşiţenilor, în locul lui Tevzadze, a avut trei intervenţii salvatoare.

Scor final, Poli Timişoara – HC Adrian Petrea 24-16.

Pentru Poli au marcat: Timofte (8), Chikovani (4), Halcă (3), Fenici (2), Lasica (2), Ştefan (2), Santeiu (1), Grigoraş (1), Furak (1).

Marcatorii de la HC Adrian Petrea:  Vaidasigan (6), Rohozneanu (4), Trifkovic (2), Ignat (2), Starchenko (1), Pîrîianu (1).