Handbal, Liga Națională: HC Adrian Petrea – Potaissa Turda 29 - 32 (15 - 18)

Un nou meci de foc pentru HC Adrian Petrea în etapa a 19-a a Ligii Naționale de Handbal Masculin, care întâlnește pe teren propriu vizita ardelenilor din Turda. Din start, meciul s-a anunțat unul echilibrat, datorită locurilor ocupate de cele două echipe în clasament: Reșița locu 4 cu 34 p, Potaissa poziția a 6-a cu 32 p.

Previziunile de dinaintea partidei s-au adeverit, turdenii prezentând o apărare agresivă și contraatacuri rapide. De cealaltă parte, reșițenii au pasat greșit și au scăpat mingea din mână mai mult decât în alte partide.

După 6-5 în min. 12, HC Adrian Petrea a cedat inițiativa, turdenii au făcut ca tabela să arate în favoarea lor, 16-12, în min. 25, pentru ca la pauză să conducă la o diferență de trei goluri, 18-15.

Partea a doua a început mai bine pentru jucătorii antrenați de Petrea, dovadă că la mijlocul reprizei scorul devenise egal 24-24.

Finalul de meci a aparținut oaspeților, la care au excelat pivoții cu infiltrări eficiente pe semicerc, dar au înscris şi centrul şi interii, cu aruncări de la 9 metri, peste barajul apărării reşiţene. Scor final: HC Adrian Petrea - Potaissa Turda 29 - 32 (15 - 18).

Pentru reşiţeni, cele mai multe goluri le-au înscris Vaidasigan (7), Lela (7) şi Bahan (4).

De la oaspeţi cei mai buni marcatori au fost: Răzvan Pavel (7), Roland Thalmaier (6) Nenad Savic (5) şi Cristian Adomnicăi (5).