Menu

Articol

HC Adrian Petrea a pierdut la un gol diferenţă meciul de la Turda, în Liga Naţională

Echipa de handbal a Reşiţei, HC Adrian Petrea, a pierdut, astăzi, la un gol diferenţă, meciul cu Potaissa Turda, din etapa a şasea a Ligii Naţionale de handbal masculin. Reşiţenii au început bine jocul şi au condus, în minutul 8, cu 5-3, dar s-au păstrat la conducere numai până în minutul 12, când turdenii au egalat la 6. S-a mers umăr lângă umăr până în minutul 22, când scorul a fost egal pentru ultima oară în primele 30 de minute, 9-9, după care echipa gazdă a preluat conducerea, încheind prima repriză cu un avantaj de 5 goluri, 16-11.

În repriza a doua, reşiţenii au avut, din nou, o perioadă excelentă, după ce Potaissa Turda a făcut 18-13, oaspeţii au înscris 5 goluri în 3 minute, fără să primească vreunul, egalând scorul la 18! După minutul 43, când tabela indica egalitate, 18-18, Potaissa Turda a reuşit să joace mai eficient şi să ducă scorul la 24-21, cu mai puţin de 5 minute înainte de final. Reşiţenii au forţat egalarea, au înscris de două ori, astfel că  în ultimul minut de joc scorul era de 24-23. Turda a ratat atacul, iar reşiţenii au ratat ultimul contraatac, irosind, astfel, şansa egalării. Scor final, Potaissa Turda – HC Adrian Petrea  24-23.

Potaissa Turda: Peter Pallag, Ludovic Varo – Giorgio Cântec (6), Ionuţ Rotaru (3), Marius Bondar (2), Dorin Suciu, Mikhail Niazhura, Răzvan Pavel (3), Cristian Adomnicăi, Radu Lazăr (4), Radu Ştef, Nenad Savic (2), Ştefan Amihăesi (2), Alexei Grigoriev (2).

Antrenor principal: Horaţiu Gal

HC Adrian Petrea Reşiţa: Shota Tevzadze – Lucian Ignat (1), Dusan Trifkovic (3), Mihail Huta (3), Ilie Vaisasigan (7), Tiberiu Popovici, Sebastian Pârvan (2), Cristian Lela (3), Mihai Rohozneanu (2), Florin Dospinescu (1), Eremia Pîrîianu, Marius Bahan, Ioan Stan (1).

Antrenor principal: Adrian Petrea

HC Adrian Petrea, cu 13 puncte, rămâne pe locul 5 în clasament, în spatele echipelor CSM Bucureşti - 18 p, HC Odorhei - 15 p (un joc mai puţin), Dinamo Bucureşti – 13 p (un joc mai puţin)  şi Steaua Bucureşti – 13 p.

În etapa următoare, duminică, 27 septembrie, HC Adrian Petrea va întâlni acasă, la Reşiţa, echipa Dinamo Bucureşti, una din principalele candidate la titlul de campioană.