HC Adrian Petrea Reşiţa, în cădere liberă

Autor:

Echipa reşiţeană de handbal masculin din Liga Zimbrilor, HC Adrian Petrea, se află în cădere liberă la finalul turului, reuşind să piardă şi cu ultima clasată şi să acumuleze numai 8 puncte. Ieri, în etapa a XIII-a, reşiţenii au pierdut la Făgăraş, echipa de pe ultimul loc. Aceasta, după ce HC Adrian Petrea conducea la pauză cu 15-9, ceea ce înseamnă că la echipa reşiţeană există grave probleme de coeziune şi determinare. Să pierzi la ultima clasată, după ce  HC Adrian Petrea comducea cu 6 goluri la pauză, este o contraperformanţă greu de egalat

Etapa a XIII-a a încheiat seria mecurilor din tur, pentru echipele înscrise în Liga Zimbrilor. Numărul 13 a fost unul cu ghinion pentru jucătorii lui Adrian Petrea. Echipa Reșitei nu a reușit să obţină puncte nici cu ultima clasată, deşi echipa, în acest tur, a scos un egal cu Dinamo, echipa care se află pe locul doi în clasament, după HC Dobrogea Sud. După o primă repriză bună, încheiată în favoarea formației reșițene, cu un scor de 15 – 9 , a urmat o repriză secundă dezastruoasă, iar meciul s-a încheiat cu victoria gazdelor, la două goluri diferenţă, 25-23.

Lipsa lui Dușan Trifkovic, accidentat în meciul cu CSM București, a lui Marius Bahan, suspendat 2 etape, dar și problemele financiare de la echipa reșițeană s-au simțit în meciul disputat ieri la Făgăraș. În repriza a doua reșițenii și-au pierdut concentrarea, lucru care a dus la greșeli repetate, şi la o înfrângere, HC Adrian Petrea Reșița fiind tot mai aproape de retrogradare.

La finalul turului, HC Adrian Petrea Reșița se află pe locul 12 în clasament, cu 8 puncte. CSM Făgăraș este ultima clasată cu 6 puncte.

Tot ieri, vicecampioana CSM București a învins liderul, HC Dobrogea Sud, cu scorul de 28-24 (14-12), miercuri, în Sala Rapid din Capitală, iar Dinamo a învins în deplasare pe Steaua, cu 22-19 (15-9).

În primul meci din tur, HC Adrian Petrea va juca în deplasare cu HC Odorhei. În tur, în sala Polivalentă din Reşiţa, HC Odorhei a învins HC Adrian Petrea cu scorul de 26 – 25.