Liga a III-a la fotbal: CSM Școlar Reșița - Național Sebiș, derbyul seriei (UPDATE)

Derbyul seriei a IV-a, din Liga a III-a la fotbal dintre CSM Școlar Reșița și Național Șebiș, ocupantele primelor două locuri în clasament, se joacă pe Stadionul Mircea Chivu din Valea Domanului. La pauză, scorul este egal 1-1.

În jur de 600 de spectatori asistă la acest meci, primul pe teren propriu, din retur, pentru echipa antrenată de Leo Doană. Între ei, și primarul Ioan Popa care vede victoria finală a echipei gazdă. În tribuna a doua, în jur de 60 de membri ai galeriei Guardia Rosso-Nera susţin frenetic echipa gazdă.

Oaspeții au început mai bine jocul și în primele cinci minute au avut două ocazii bune de a deschide scorul. Cei care aveau să o facă au fost rosso-nerii în min. 7. Mingea, venită dintr-o centrare perfectă de pe partea dreaptă a atacului, a fost reluată cu capul în poartă, de la 12 m, de Himcinschi.

După gol, tot oaspeții s-au dovedit mai agresivi, fiind opriți fie de apărători în marginea careului de 16 m, fie de intervențiile bune ale portarului Zimmermann. Cu două minute înainte de pauză, Săulescu a luat o minge pe cont propriu, a plecat vijelios spre poarta adversă, a pătruns printre apărătorii adverși și de la 8 m a șutat puternic pe langă portarul reșițean care nu a mai avut ce face.

UPDATE, ora 17 ====================

Repriza a doua a fost la discreția gazdelor care și-au creat mai multe ocazii, fructificând două dintre ele. În min.70, același Himcinschi a fost găsit cu un balon venit din aut și de la 20 de metri a șutat, din întoarcere și fără preluare în vinclul porții adverse. În min. 85, rosso-nerii aveau să stabilească rezultatul final în urma unei faze bine lucrată de Coviţ și Himcinschi. Coviţ a șutat portarul a respins în față, iar Poiană a reluat sec în plasă. Scor final CSM Școlar Reșița-Național Sebiș 3-1, rezultat ce menține echipa reșițeană în cursa pentru promovare în Liga a II-a la fotbal.