Liga Zimbrilor la handbal: HC Adrian Petrea - CSU Suceava 26-24 (15-13)

Chiar dacă primul meci din această ediție de campionat l-a jucat acasă, pierzându-l în fața celor de la Odorheiul Secuiesc cu 25-26, reșițenii de la HC Adrian Petrea evoluează tot pe teren propriu și în etapa a doua a Ligii Zimbrilor. Adversară este CSU Suceava, echipă ce s-a impus în meciul inaugural cu 29-22 în fața celor de la CSM Făgăraş.

Meciul din Polivalenta reșițeană a început bine pentru reșițeni, ei reușind să conducă la două-trei goluri diferență. Dacă în min. 20 gazdele conduceau cu 12-10, a urmat o cădere psihică, pentru că în următoarele cinci minute sucevenii au înscris de trei ori și fără să primească vreunul, scorul devenind 13-12 pentru CSU.

Finalul de repriză a aparținut handbaliștilor de la HC Adrian Petrea, prin Ignat, care a reușit egalarea, și Vaidasigan, autor a două goluri. Scor la pauză 15-13 pentru Reșița.

Vaidasigan s-a dovedit cel mai bun jucător al gazdelor, cu șase goluri înscrise, în timp ce de la oaspeți s-au remarcat Preda și Puljzovici, fiecare trecându-și în cont trei goluri.

Sucevenii au revenit de la cabine hotărâți să schimbe soarta partidei și au reușit să egaleze repede și chiar să conducă cu unul sau două goluri. Încurajați de cei aproape 1.000 de spectatori din tribune, handbaliștii reșițeni au recuperat diferența înscrisă pe tabelă, în pofida faptului că Vaidasigan a jucat mai puți și nu a mai reușit să înscrie niciun gol. În min. 40 au egalat, după care nu au mai cedat inițiativa până la sfârșitul partidei pe care au câștigat-o meritat cu 26-24.

Vaidasigan, de la gazde, și Puljzovici, de la CSU Suceava, au înscris fiecare șase goluri. Cel mai bun jucător al meciului, în opinia antrenorilor celor două echipe, a fost Mihai Rohozneanu, coordonatorul de joc al reşiţenilor. Rohozneanu a înscris 5 goluri.