Metalul Reşiţa joacă, dar nu ştie dacă mai există!

Metalul Reşiţa a întâlnit astăzi, pe Stadionul din Valea Domanului, în meci de pregătire, echipa Voinţa Lupac, din Liga a 4-a. Din cauză că partida s-a disputat la o temperatură caniculară (36 de grade Celsius la umbră), conducerile celor două echipe au convenit ca cele două reprize să dureze doar 35 de minute. La partidă au asistat aproximativ 100 de spectatori.

Meciul a fost la discreţia gazdelor, care au atacat tot timpul, atât pe flancuri, cât şi pe centru cu mingi în adâncime. Scorul final a fost 6-0 (3-0), pentru Metalul  Primul gol a venit în minutul 10, după ce Chiţu a fost faultat în careu şi arbitrul a dictat penalty. A înscris Claudiu Ionescu, 1-0. În minutul 30, Claudiu Ionescu a primit o pasă printre fundaşii centrali adverşi, a preluat balonul spre interiorul careului şi de la 15 metri a plasat mingea în poartă, cu latul, în stânga portarului Petruţ, 2-0. În ultimul minut al primei reprize, Chiţu a primit o centrare de pe dreapta şi a şutat din vole, din afara careului, puternic, la colţ, tot în stânga lui Petruţ, 3-0.

În minutul 39 (repriza a doua), atacanţii metalurgişti au combinat pe dreapta, Feher a primit o minge în centru, la 11 metri, a avansat spre poartă, a driblat şi portarul spre dreapta şi, cu toată opoziţia unui fundaş, a plasat mingea în stânga portarului, 4-0. În minutul 52, la un alt atac venit de pe dreapta, Silaghi a preluat în centrul careului şi a şutat sub bară, 5-0. Ultimul gol a fost înscris tot de Silaghi, care a scăpat singur printre fundaşi şi, din poziţie de unu la unu cu portarul, de la 12 metri, a şutat pe jos, în dreapta portarului, 6-0.

La final, antrenorul metalurgiştilor, Marian Pană, a declarat: „A fost un antrenament, cu o echipă destul de modestă, cu cei din Lupac, dar noi am urmărit să ne facem jocul. A fost în regulă şi le mulţumesc că au venit. E foarte important că nu avem jucători accidentaţi după acest joc. Mai sunt Aniţoiu şi Manole, care au ceva probleme şi de luni sper să înceapă. Am renunţat la cei patru veniţi, belgieni, francezi sau ce erau. Rămâne să ne decidem săptămâna viitoare în privinţa lui Silaghi şi a lui Cosma, care sunt, să zicem, în probe, dar eu vreau să-i opresc. E important ce decizie se va lua vizavi de echipă, pentru că în acest moment nu pot să spun că s-a luat vreo decizie sau că ştiu ce se va întâmpla cu echipa. Eu încerc să parcurg un program normal pentru o echipă de fotbal şi sper să fiu ajutat să continui. Am înţeles că trebuia să fie ieri o şedinţă, s-a amânat pentru astăzi, să vedem. Eu zic că e momentul să se ia o decizie! Echipa se pregăteşte normal, nu am ce să le reproşez băieţilor, din punctul acesta de vedere, jos pălăria pentru ei! Mai multe vom şti săptămâna viitoare şi eu şi dumneavoastră”.

Marian Pană a spus că dacă echipa Metalul Reşiţa va intra în acest campionat în formula actuală, obiectivul este evitarea retrogradării.

„Mai avem nevoie de un fundaş central, un mijlocaş şi un atacant. Asta e clar! Dacă nu, va fi foarte greu. Eu nu mă sperii, nu mi-e frică, dar, m-am uitat peste echipele din Liga a 2-a, din Seria noastră, şi va fi foarte greu. (...) Dacă ei, jucătorii, vor realiza mai mult, zic: jos pălăria pentru jucători! Dar, obligatoriu trebuie să se ia o decizie să ştim ce putem şi cu cine putem! Eu aştept şi sunt încrezător!”, a mai afirmat Marian Pană.

Metalul Reşiţa a început în formula: Zimmermann - R. Cristian, Ionuţ Popescu, Banac, Ponoran – Feher, Lazea – Szabo, Silaghi, Chiţu – Claudiu Ionescu;

Au mai jucat: Alin Cosma, Sziij, Ciucur;

Antrenor: Marian Pană.

Voinţa Lupac a început partida în formula: Petruţ – Vişatovici, Ţundrea – Gliguţă, Costachi, Loba, Oncică, Mezin, Târbăţ - Străin, Marta.;

Au mai jucat: Popescu – Filipoaica, Creangă, Filkeş, Nicola, Babaioana;

Antrenor-jucător: Boşco Vişatovici.