Menu

Articol

Metalul Reşiţa reîncepe campionatul cu o echipă nouă!

Autor:

Metalul Reşiţa a obţinut, astăzi, o nouă victorie în ultimul meci de pregătire înainte de începerea campionatului. Lotul echipei este schimbat aproape în totalitate faţă de prima etapă a campionatului, singurul jucător dintre vechii componenţi ai echipei din Valea Domanului fiind portarul Zimmermann. Să zicem că, de-acum, dintre „veteranii” echipei poate fi considerat şi juniorul Ponoran, care a acumulat deja 18 meciuri în Liga a II-a.

Terenul sintetic din Valea Domanului, Metalul Reşiţa – Mama Mia Becicherecu Mic: 1-0, gol marcat de Nikola Vitorovic, în minutul 25.

Metalul Reșița: Knezevic – Vlad, Kis, Crăciun, Julei – Codruț, Kopre, Botezatu, Maria – Vitorovic, Chira. Au mai intrat: Lucic, Zimmermann, Costea, Pitulice, Buzdugan, Ponoran, Alexe, Dumitrache și Firu.

„Mă bucur că nu am primit gol în meciul de astăzi. Dar săptămâna viitoare va fi una foarte grea. Băieții trebuie să înțeleagă că mai este de muncă, mai trebuie să ne punem la punct pe compartimente. Mă bucur pentru victoria de astăzi, dar este o victorie într-un meci amical și cred că meciurile oficiale sunt cele importante. Lotul nu este conturat în totalitate, în repriza secundă cu Mama Mia am avut încă patru jucători în probe, voi discuta cu ei și voi lua o hotărâre clară. (…) Suntem o echipă tânără, în formare, mai este mult de lucru și cred că forma maximă va fi spre sfârșitul play-out-ului. Acum, la început, nu ne putem pronunța, eu îmi doresc să jucăm din ce în ce mai bine. Obiectivul pentru primul meci oficial din acest an, cu Șoimii Pâncota, este să nu luăm gol”, a spus antrenorul echipei reșițene, Carol Gurgu.

Metalul Reşiţa va juca primul meci, după pauza competiţională de iarnă, acasă, cu Şoimii Pâncota, sâmbătă 27 februarie, de la ora 11.00.