Metalul Reșița a primit o căruță de goluri de la UTA și pierde contactul cu plutonul

Autor:

Cu un singur punct obținut în opt etape, Metalul Reșița nu putea să emită pretenții în meciul susținut în deplasare la Arad, unde a întâlnit UTA Bătrâna Doamna, chiar dacă antrenorul Eugen Trică spera într-o minune.

Partida a început cu două intervenții bune ale lui Ciule, cel care i-a luat locul în poartă titularului Zimmermann. În min 22 gazdele au deschis scorul prin Botiș, la o bâlbâială a apărării reșițene.

În min 30 și 31, oaspeții au dat impresia că pot reveni în joc, însă șuturile lui Szabo și Feher au fost apărate de portarul Miron. Un minut mai târziu, Ciule a scos de sub transversală balonul șutat de Rus de la 13 metri de poartă. Același Ciule a avut un excelent reflex în min 36 la șutul lui Szekely. Până la urmă, devensiva reșițenilor avea să cedeze de două ori până la pauză, Szekely și Hlistei ridicând scorul la 3-0 pentu Bătrâna Doamnă.

Imediat după reluare, Szekely l-a prins pe picior greșit pe Ciule și a făcut ca tabela să arate 4-0 pentru arădeni. Reșița a avut o tresărire de orgoliu în min 59, când Skraparas a reuşit golul de onoare. Scorul final de 5-1 pentru UTA Bătrâna Doamnă a fost stabilit de Strătilă, cu un șut din afara careului de 16 metri.

Echipe utilizate:

UTA: Miron – Polgar, Manea, Botiş, Burlă – Strătilă, Jorza, Chindriş, Hlistei – Rus, Szekely

Antrenor: Roland Nagy

Metalul: Ciule – Feher, Maissiat, Bloju, Puşcaş, Jamali, R. Cristian, Aniţoiu, Szabo, Skraparas, Chiţu

Antrenor: Eugen Trică