Reşiţa a mizat pe apărare şi a obţinut doar un egal cu Şirineasa în Valea Domanului

Partida de fotbal dintre CSM Şcolar Reşiţa şi ACS Şirineasa a început în nota de dominare a oaspeţilor, care în primele 20 de minute au stat aproape tot timpul în jumătatea de teren a reşiţenilor. În această perioadă, Şirineasa a avut cel puţin trei şuturi la poartă şi un atac periculos oprit în picioarele apărătorilor reşiţeni.

La jumătatea reprizei, meciul s-a mai echilibrat, şi la al doilea atac mai consistent al reşiţenilor, în min. 28, Szijj a primit o minge pe dreapta, şi-a driblat adversarul direct, a centrat, iar Vădrariu, venit lansat, a înscris cu capul din 10 metri, scor 1-0.

Până la sfârşitul primei reprize nu au mai fost ocazii notabile, cu excepţia unei lovituri libere de la 28 de metri executate de Vaştag, în urma căreia mingea a şters bara transversală şi a ieşit în aut de poartă.

Şi repriza a doua a început în nota de dominare a jucătorilor de la Şirineasa, care au atacat pe centru şi pe extreme, mai ales pe partea dreaptă, prin Octavian Vasile, care a fost poate cel mai periculos atacant al oaspeţilor. Echipa reşiţeană s-a retras deliberat în apărare şi a mai avut o singură ocazie, prin Negoescu, în min. 82, când acesta, în loc să lobeze peste portar, a şutat puternic peste poartă.

Oaspeţii au continuat să atace şi, după o serie de centrări şi recentrări în careu, la o respingere a fundaşilor reşiţeni, mingea a ajuns la Cocină, care a şutat puternic pe jos, învingându-l pe Zimmermann şi aducând egalarea pentru oaspeţi şi dezolarea în tribune (min. 91).

După acest rezultat de egalitate, CSM Şcolar Reşiţa îşi iroseşte în mare parte şansele de promovare.

O figură frumoasă au făcut în tribune membrii galeriei Guardia Rosso-Nera, care au făcut un spectacol de artificii, au fluturat steaguri şi au încurajat în permanenţă echipa reşiţeană.

CSM Şcolar Reşiţa: Zimmermann – Szijj, Bactăr, Putanu, Liuba, Vaştag, Breşneni, Costin, Copaci, Vădrariu, Staicu. În repriza secundă au mai jucat Ene, Negoescu şi Hrudei.

ACS Şirineasa: Miron – Lung, Ioniţă, Ispas, Drugă, Stoenac, Honciu, Gunie, Cioiu, Dragu, Ţîră. După pauză au mai jucat: Octavian Vasile, Cocină, Gruia şi Vezan.