Reşiţa are din nou handbal! Primul meci de pregătire, victorie cu Poli Timişoara II

Clubul de Handbal CSM Reşiţa şi-a prezentat, ieri, loturile de juniori şi seniori, în faţa a peste 300 de spectatori, în sala Polivalentă din Reşiţa. Au fost, mai întâi, prezentaţi şi aplaudaţi juniorii III, II şi I, antrenaţi de Cristian Ionescu, Radu Bote şi Sebastian Pîrvan, apoi, lotul echipei de seniori care va evolua din acest sezon în Divizia A de handbal masculin, sub coordonarea antrenorului Marcel Vulpe. Crainicul evenimentului, Sergiu Taban, a anunţat că antrenorul de juniori, Sebastian Pîrvan, va fi şi jucător în echipa de seniori.

Lotul echipei de handbal CSM Reşiţa:

Andy Sămânţă, Ovidiu Dumitru, Boban Vuiţa - portari, Andrei Pascari – extremă dreaptă, Gabriel Boşca – inter dreapta, Sebastian Pîrvan – inter dreapta, Alexandru Ille – pivot, Alexandru Ion– inter dreapta, Alexandru Vulpe – coordonator joc, Marius Grozăvescu – extremă stângă, Snezan Radosavlevici – extremă stângă, Raul Heimbach – inter, Raul Bote – pivot, Antonio Gîrban – inter,

Denis Barbu – coordonator joc, Ştefan Drăgan – extremă dreapta, Claudiu Melen – extremă stângă.

Echipa, finanţată de Primăria şi Consiliul Local Reşiţa are culorile roşu-negru, culori consacrate ale cluburilor sportive reşiţene.

Obiectiv: un loc în primele 5 echipe din Divizia A!

Prezent la eveniment, viceprimarul Reşiţei, Adrian Dacica şi-a exprimat satisfacţia că toţi consilierii locali au sprijinit ideea relansării handbalului la Reşiţa, că primarul Ioan Popa a sprijină şi el acest proiect, şi, mai ales, că handbalul reşiţean are spectatori, nu puţini şi pasionaţi. Adrian Dacica a declarat că echipa are ca obiectiv clasare între primele 5 echipe, un obiectiv ambiţios (după părerea noastră), având în vedere că lotul este alcătuit numai din jucători reşiţeni, fie juniori, fie jucători mai vârstnici, care… s-au reapucat de handbal în această vară! Şeful secţiei de handbal este Dorinel Gurbină.

Vulpe, Heimbach, Grozăvescu şi Alexandru, cu poftă de gol!

Evenimentul organizat pentru prezentarea lotului a fost încununat cu un meci de pregătire, în compania echipei Politehnica Timişoara II, echipă care evoluează în Divizia A.

Partida a început sub semnul dominaţiei echipei oaspete, care a condus cu dou-trei, chiar şi patru goluri, 6-10, în minutul 16. În minutul 26 scorul era 12-15, iar din acel moment, reşiţenii au înscris de patru ori, prin Pascari, Vulpe, de două ori, şi Heimbach, luând conducerea pentru prima oară în ultimul minut al primei reprize, 16-15. Însă Poli a egalat în ultimele secunde, 16-16, la pauză.

În repriza a doua, CSM Reşiţa a preluat iniţiativa, luând conducerea din primele minute, datorită inspiraţiei lui Vulpe, Heimbach, Grozăvescu şi Alexandru Ion, care au înscris, în special pe centru şi pe stânga, goluri spectaculoase. Scor final, 33-30.

La final, publicul i-a aplaudat în picioare, cu entuziasm, pe jucătorii reşiţeni.

CSM Reşiţa: Andy Sămânţă, Ovidiu Dumitru, Boban Vuiţa - Alexandru Vulpe (10), Raul Heimbach (7), Marius Grozăvescu (4), Alexandru Ion (4), Andrei Pascari (2), Snezan Radosavlevici (2), Antonio Gîrban (2), Denis Barbu (2), Alexandru Ille, Sebastian Pîrvan, Gabriel Boşca, Raul Bote, Ştefan Drăgan, Claudiu Melen.

Antrenor: Marcel Vulpe.

CS Poli Timişoara II: Cristian Berbec, Mădălin Maruşca - Alexandru Gurănescu (4), Andrei Vuia (4), Levente Szentpeteri (4), Arthur Wokan (3), Marius Drăgănescu (2), Sorin Momneac (2), Bogdan Vişan (2), Alin Predoi (2), Emanuel Hotka (2), Cătălin Furak (2), Cludiu Şimicu (2), Sebastian Sonohat (1), Alex Szilagyi, Viorel Mirescu, Paul Bologa, Daniel Micle.

Antrenor: Cosmin Zbîrdea

Arbitri: Alexandru Ciati şi Daniel Lupu

CSM Reşiţa va susţine încă două meciuri de pregătire sâmbătă şi duminică, în Sala Polivalentă din Reşiţa, cu echipa HC Kikinda Grindex din Serbia:
Sâmbătă, 26 august, ora 18.00: CSM Reşiţa - HC Kikinda Grindex;
Duminică, 27 august, ora 11.00: CSM Reşiţa - HC Kikinda Grindex.