Respect, respect, dar fotbalul e pe goluri! Metalul Reşiţa – CSM Râmnicu Vâlcea 1-6 (0-6)

Metalul Reşiţa a jucat meciul de astăzi, din etapa a 15-a, din Liga a II-a, Seria a II-a, cu juniorii, din cauză că patronul clubului, Cătălin Rufă i-a pedepsit pe seniori, în urma gestului de la Satu Mare, din etapa trecută, când jucătorii reşiţeni s-au solidarizat şi au refuzat să joace partida. În schimb, jucătorii vâlceni i-au susţinut moral pe reşiţeni, intrând în teren cu un banner, pe care scria: RESPECT REŞIŢA!

Juniorii reşiţeni au intrat timoraţi în teren, nu s-au găsit, au pierdut balon după balon, astfel că în prima repriză jocul s-a desfăşurat aproape exclusiv la poarta gazdelor.

Min. 3, a înscris Luduşan cu capul, după o centrare venită de pe dreapta, 0-1.

Min. 12, Staicu a înscris cu capul, după o centrare a lui Neagoe, de pe dreapta, 0-2.

Min. 14, a înscris Neagoe, cu un şut din marginea careului, în colţul lung, 0-3.

Min. 24, Tomozei a pătruns în careu pe stânga şi a şutat din alergare în colţul lung, 0-4.

Min. 27, după o combinaţie în careu, Staicu a primit balonul în faţa porţii şi a trimis cu latul, din 4 metri, pe lângă portar, 0-5.

Min. 33, a înscris Bogdan Geantă cu capul, din 6 metri, după o centrare de pe stânga, 0-6.

În repriza a doua, tot oaspeţii au atacat şi şi-au creat ocazii de gol, au introdus de două ori mingea în poartă, însă din poziţie de ofsaid. De la pauză, în poarta echipei Metalul a intrat Ciule, care a reuşit să nu primească gol. În ultimul minut de joc, gazdele au înscris pe contraatac.

Min. 90, Covits a sprintat spre poartă, a fost blocat de un fundaş, dar mingea a sărit la Krkelic, care a înscris din apropiere, 1-6.

Metalul Reşiţa: David – Ionel Covits, Doban, Rada, Ţicău - Epure, Bloju, Ponoran, Musselin, Krkelic – Nicolae Covits
Rezerve: Ciule - Pîrvu, Dincă, Geambaşu, Buga, Giurgică
Antrenor: Carol Gurgu

CSM Râmnicu Vâlcea: Dragoş Geantă - Oct. Vasile, Pîrvulescu, Dumitraşcu, Tomozei - Bogdan Geantă, I. Stoica, Cl. Ştefan, Luduşan - A. Neagoe, M. Staicu
Rezerve: Fildan - Firţulescu, Piscanu, Preda, Aug. Voinea, L. Iordache, Samson
Antrenor: Alexandru Pelici

Arbitru: Flavius Alin Roşu (Timişoara); Asistenţi: Romică Bîrdeş (Piteşti) şi Raul Constantin Ghiciulescu (Lugoj).

După meci, antrenorul echipei Metalul Reşiţa, Carol Gurgu, a declarat:

„Nu am decât să încurajez copiii, să le dăm credit. Sper să fie o lecţie pentru cei care au refuzat să intre, săptămâna trecută, la Satu Mare, să joace. După cum ştiţi, s-a lăsat cu amenzi şi cu repecusiuni destul de grave asupra clasamentului. Nu ştiu dacă mai avem şanse să ieşim din coada clasamentului, dar, sperăm că din 5 decembrie, când se termină o parte din retur, să ne reaşezăm şi să ne gândim bine ce avem de făcut în continuare”.

„Cred că  băieţii au exagerat cu privire la restanţe, eu ştiu că sunt cu două-trei luni în urmă şi sunt doar vreo trei jucători care au, într-adevăr probleme şi se duc, undeva la şase-şapte luni, restul sunt foarte apropiaţi de termenul de plată. Aşa că nu ştiu dacă era un motiv ca astăzi să fie condiţionat patronul pentru ca jucătorii să intre în teren. De aceea am ajuns la concluzia că mai bine jucăm cu juniorii şi sper că au înţeles lucrul acesta foarte bine. Noi preconizăm că mai trei etape să jucăm cu copiii, cu juniorii, şi vedeţi că în a doua repriză şi-au pus şi ei amprenta, au prins un pic de curaj, şi cred că ei sunt viitorul Reşiţei şi trebuie să-i încurajăm”, a mai precizat Carol Gurgu.

Menţionăm că după protestul jucătorilor reşiţeni, de la Satu Mare, echipa a fost sancţionată de Comisia de Disciplină şi Etică a FRF. Metalul Reşiţa a pierdut meciul cu 3-0, i s-a aplicat o amendă de 79.500 de lei şi a fost penalizată cu 3 puncte. Astfel că Metalul are acum un singur punct.