Silviu Bogdan de la Universitatea Craiova vrea un meci cu Reşiţa pe noul stadion Ion Oblemenco!

CSM Şcolar Reşiţa, din Liga a III-a, a învins, ieri, în Valea Domanului, echipa Pandurii Târgu Jiu, din Liga a II-a, într-un meci contând pentru Cupa României, după un meci bun, în care jucătorii reşiţeni au jucat ofensiv şi şi-au creat multe ocazii de gol. După 90 de minute, scorul a fost 1-1, deşi reşiţenii au avut cel puţin încă patru, cinci, ocazii mari de gol, în vreme ce oaspeţii, din două ocazii au fructificat una. Şi în cele două reprize de prelungiri, reşiţenii au dominat meciul, au avut alte patru mari ocazii şi au înscris o dată, dar, oaspeţii au egalat printr-un şut de senzaţie al lui Dănăricu, care a preluat lejer, a făcut câţiva paşi şi a şutat năpraznic la vinclu din 25 de metri. Aşadar, a fost 2-2, după 120 de minute de joc, iar la loviturile de departajare, reşiţenii au fost impecabili, înscriind de 5 ori, în vreme ce oaspeţii au ratat o execuţie şi ultima lovitură nu s-a mai executat, CSM S Reşiţa reuşind calificarea în turul V din Cupa României. La meci au asistat peste 500 de spectatori, în tribune fiind prezent şi preşedintele Pandurilor, Marin Condescu, precum şi Silviu Bogdan, din echipa de conducere a CS Universitatea Craiova. De reţinut că Silviu Bogan a venit la Reşiţa ca suporter al oltenilor.

Silviu Bogdan îl vrea pe Sebastian Velcotă la Universitatea Craiova!

La finalul meciului, Silviu Bogdan s-a întreţinut amical cu preşedintele CSM Şcolar Reşiţa, Viorel Lolea, spunând că reşiţenii au jucat atât de frumos, încât, pe parcursul jocului „parcă începusem să ţin cu ei”! Mai mult, Silviu Bogdan i-a spus de mai multe ori lui Viorel Lolea: „Haide, te rog, ni-l dai pe Velcotă? Mi-a plăcut mult băiatul ăsta şi îl vreau!” Lolea i-a răspuns că asta nu se poate, fiindcă Reşiţa are ca obiectiv promovarea în Liga a II-a.

„Aş vrea să jucăm eventualul meci de Cupa României pe noul Ion Oblemenco!”

Dacă nu se poate, cei doi reprezentanţi de cluburi au trecut la alt subiect. Silviu Bogdan a propus că dacă la tragerea la sorţi Reşiţa cade să joace cu Universitatea Craiova, să dispute meciul pe noul stadion al Universităţii, pentru a inaugura, astfel stadionul. Deşi, Lolea nu şi-a dat acordul ferm, a spus că ar fi interesant, pentru că inaugurarea noului stadion Ion Oblemenco va fi un moment sportiv istoric şi va fi reţinut ca atare, împreună cu echipele care vor juca meciul inaugural, aşadar, cu această ocazie şi CSM Şcolar Reşiţa ar intra în istorie.