Surprize în lotul echipei Metalul Reşiţa, nu şi pe tabela de marcaj! Metalul – FCM Baia Mare 0-2

Metalul Reşiţa a pierdut şi meciul din etapa a 17-a, din Liga a II-a, Seria a II-a, jucat acasă, în Valea Domanului, împotriva echipei FCM Baia Mare. Înfrângerea nu ar constitui o surpriză, după ce reşiţenii au pierdut 15 meciuri în acest campionat, dintre care, unele, la scor de handbal. Totuşi, surprize au fost, astăzi, pe teren, când puţinii spectatori prezenţi în tribune au văzut că în joc au intrat şi o parte din seniorii echipei, care au fost scoşi din lot de conducerea clubului, după protestul reşiţenilor de la Satu Mare. Reaminitm că, în urma acelui noncombat, federaţia de fotbal a sancţionat clubul cu 80.000 de lei şi cu scăderea a 3 puncte, din zestrea şi aşa săracă a echipei Metalul, care a rămas cu un singur punct în clasament.

Meciul a de astăzi a avut o primă parte echilibrată, cu ocazii de ambele părţi, dar, de înscris au înscris oaspeţii, în minutul 37, prin Vasile Pop, care a primit o pasă de pe dreapta de la Codin şi a şutat din afara careului sub bară, 0-1. După numai un minut (min. 38), acelaşi Vasile Pop a luat o acţiune pe cont propriu, a pătruns în viteză în careu şi a şutat pe jos, în colţul lung, pe lângă Zimmermann, 0-2. Scorul nu s-a mai modificat până la final, deşi, în repriza a doua, oaspeţii au mai avut două ocazii mari de gol. Terenul a fost foarte greu, jucătorii împotmolindu-se adesea în noroi.

Metalul Reşiţa: Zimmermann – Jamali, R. Cristian, Feher, Liuba – Epure, M. Chiţu, Bloju (min. 86, D. Dinca), Ponoran (mi. 81, Krkelic) – Al. Covits (min. 90, I. Covits), Guehi.

Rezerve: Fl. David – N. Buga, Doban, I. Szabo

Antrenor Carol Gurgu.

FCM Baia Mare: Ormenişan – Străut, Hodor, Fl. Ilie, R. Lupu – C. Sîrbu, Codin (min. 75, A. Ster), A. Ignea, Păcurar (min. 46, Leonte) – V. Pop (min. 57, M. Deac), Balaure.

Rezerve: Bota – Oltean, D. Muntean, Duruş.

Antrenor Dorin Toma.

Arbitri: Rareş George Vidican (Oradea) – Iulius-Radu Timar (Marghita) şi Casian Bala (Arad).

Carol Gurgu: „Sunt foarte încântat de jocul copiilor!”

În ceea ce priveşte jocul de astăzi, antrenorul reşiţenilor, Carol Gurgu, a declarat:

„Vreau să le mulțumesc tuturor celor care s-au implicat în organizarea jocului de astăzi. Faptul că domnul primar (viceprimarul Crina, cu atribuții de primar - n.r.) este alături de echipă, cred că ne-a dat un impuls. Ne-a înțeles problemele și a zis că este alături de noi și dorește să ne ajute în continuare. Am avut câteva discuții în această săptămână cu seniorii. În primul rând ei sunt fotbaliști și trebuie să se respecte ca fotbaliști. Din păcate, n-au putut să joace Anthony și Skraparas, și cred că jocul ar fi avut altă soartă cu ei în teren. Până în minutul 37 am rezistat, am avut și o ocazie foarte bună când Feher probabil că ar fi putut să introducă mingea în poartă, dar... nu știu, pe lipsă de concentrare... Mai departe, au fost două greșeli individuale, care ne-au costat cele două goluri. Eu sunt foarte încântat de jocul copiilor, care cresc de la meci la meci, chiar dacă la Brașov într-adevăr ne-am făcut de rușine și am luat foarte multe goluri. Dar, pentru jocul cu Baia Mare am făcut o selecție și au arătat altceva. Pe lângă seniori, pot crește și copiii și aceștia să fie viitorul pe care îl așteptăm, probabil, toți reșițenii“.

La Metalul lotul s-ar puta schimba complet!

Carol Gurgu a făcut câteva precizări şi cu privire la viitorul echipei Metalul Reşiţa:

„Noi încercăm săptămâna asta să ne punem ușor-ușor la punct. Probabil că unii jucători vor fi trimiși acasă, o să fie în vacanță, dar pentru deplasarea la Caransebeș, șansele de a merge cu copiii sunt undeva la 70 la sută. Pentru redresare, ne vom organiza în luna decembrie, iar când vom începe pregătirea de iarnă, mă gândesc că vom începe cu alt lot, cu alți jucători și cu altceva față de ceea ce este în momentul de față. Este posibilă o schimbare în totalitate, pentru că la ce se întâmplă acum, nu-și dorește nimeni să conducă această echipă”.

Sâmbăta viitoare, Metalul va juca în deplasare, la Caransebeş, echipă, care, astăzi, a pierdut acasă, 1-2, cu Şoimii Pâncota. După etapa de sâmbătă urmează pauza competiţională de iarnă, până la jumătatea lunii ianuarie.