Menu

Articol

Universitatea reînvie spiritul handbalului la Reşiţa. CSU Reşiţa - Minaur Baia Mare 27-25

Fetele de la Universitatea Reşiţa, antrenate de Cristian Busuioc, au ţinut, astăzi, spectatorii din Sala Polivalentă în picioare şi cu sufletul la gură, în derbyul din etapa a 5-a, a Diviziei A la handbal feminin, cu CS Minaur Baia Mare, considerată principala candidată la promovare. Înaintea aceste etape Universitatea Reşiţa avea 4 victorii, iar Minaur 2 victorii, însă cu meci mai puţin disputat, fiind deposedată şi de 3 puncte din cauza retragerii echipei din Caracal pe care o învinsese.

Prima repriză a stat sub semnul echilibrului, echipele mergând umăr la umăr: 3-3, în minutul 5, 8-8 în minutul 15, 14-14 în minutul 30. Însă, tot în minutul 30, cu câteva secunde înainte de încheierea primei reprize, oaspetele au înscris prin Cristina Andriţa, astfel că la pauză Minaur conducea cu un gol: 14-15.

După pauză, scorul s-a menţinut strâns, la unu-două puncte diferenţă sau egal, până în minutul 50, când fetele de la Universitatea au egalat: 23-23. A urmat o serie de încă 4 goluri ale reşiţencelor (deci, au înscris de 5 ori fără să primească gol!), astfel că, în minutul 59, fetele de la Universitatea conduceau cu 27-23. În ultimul minut, cu victoria în mâini, fetele de la Reşiţa s-au relaxat, iar oaspetele au mai înscris de două ori. Scor final, CS Universitatea Reşiţa - CS Minaur Baia Mare 27-25 şi fetele de la Universitatea au încins hora bucuriei pe teren, aclamate de aproximativ 300 de spectatori.

CS Universitatea Reşiţa: Delia Roman, Maria Alexandra Popescu – Elena Voina (9), Alexandra Dinu (6), Alina Cristea (3), Ioana Bucur (3), Andrada Stamin (2), Claudia Baldovin (1), Gianina Iung (1), Cătălina Dumitrescu (1), Denisa Ion (1), Diana Boriceanu,  Beatrice Kövari;

Antrenor: Cristian Busuioc.

CS Minaur Baia Mare: Claudia Cetăţeanu, Andreea Năstasă - Jenica Rudici (8), Raluca Mihai (4), Oana Bidaşcu (3), Bianca Zegrean (3), Adrijana Naumenko (3), Cristina Andriţa (2), Alexandra Prikop (2), Andreea Tecar, Iulia Bledea, Amalia Iuga, Daiana Gâju;

Antrenor: Simona Paşca.

Echipa Universitatea Reşiţa se află pe primul cloc, cu 15 puncte acumulate în 5 etape. În etapa următoare, echipa din Reşiţa întâlneşte în deplasare echipa CSM Slatina.