Universitatea Reşiţa câştigă la scor şi e în faţă!

Universitatea Reşiţa a câştigat, astăzi, la o diferenţă mare de scor, meciul de pe teren propriu, cu fetele de la Crişul Chişineu-Criş, în etapa a 10-a, din Divizia A, Seria B. Faptul că oaspetele au înscris primul gol abia la jumătatea primei reprize, după ce universitarele din Reşiţa înscriseseră, deja, 8 goluri, arată felul în care s-a desfăşurat partida. Până la pauză, diferenţa de scor a crescut la 11 goluri, scorul, la jumătatea meciului fiind de 21-10. În repriza a doua, antrenorul Cristian Busuioc a rulat întreg lotul de 14 jucătoare şi, cu toate acestea, scorul final a fost net favorabil gazdelor, care au învins la 14 goluri diferenţă: 38-24.

Interesant este că în acest meci au intrat în teren toate cele 14 jucătoare din lot şi toate jucătoarele de câmp au înscris. La finalul meciului, antrenorul Busuioc s-a declarat parţial mulţumit, având şi observaţii critice, spunând că în anumite momente a apărut relaxarea şi jocul arată că echipa nu este, deocamdată, în forma maximă.

Universitatea: Delia Roman, Maria Popescu, Andra Ioţa - Alina Cristea (7 goluri), Adriana Voina (6), Laura Dumitrescu (6), Claudia Baldovin (5), Maria Dinu (4), Beatrice Kövari (2), Ioana Bucur (2), Andrada Stamin (2), Gianina Iung (2), Diana Boriceanu (1), Denisa Ion (1);

Antrenor: Cristian Busuioc.

Crişul: Amalia Corha, Rahela Călin - Roxana Boldor (13 goluri), Adriana Inoan (4), Angela Göröngyi (2), Ivana Nakulovic (2), Priscila Lucuşa (1), Mirela Morariu (1), Simona Anghelina, Corina Roman, Göröngyi Lenke, Denisa Weisenburger;

Antrenor: Florica Boldor.

După acest meci, patru echipe din serie, Minaur Baia Mare, CSM Slatina, Universitatea Reşiţa şi Mureşul Târgu Mureş, se află pe primul loc, la egalitate, având 21 de puncte, diferenţiate de golaveraj. Însă, la finalul campionatului, pentru stabilirea locurilor în caz de egalitate de puncte, vor fi luate în considerare meciurile directe.

În etapa viitoare, Universitatea Reşiţa joacă în deplasare, la Mioveni, apoi, acasă, cu Naţional Braşov.