Victorie în Valea Domanului! CSM Reşiţa a trecut pe locul doi!

CSM Şcolar Reşiţa a învins, astăzi, acasă, în Valea Domanului, pe Unirea Alba Iulia, după un meci echilibrat, în care, totuşi, „şcolarii” reşiţeni au dominat primul sfert de oră al jocului şi, aproape în totalitate, repriza a doua. Jocul, contând pentru etapa a 10-a a Ligii a III-a, Seria a IV-a, s-a desfăşurat pe un teren greu, foarte moale, în prezenţa a aproape 200 de spectatori şi a neobositei Galerii „Guardia Rosso-Nera”.

Reşiţenii au început avântat şi au deschis scorul în minutul 13. După o lovitură de colţ, a urmat un şut, respins de portarul Suciu, până în picioarele lui Beloescu, acesta înscriind din apropierea porţii, 1-0. După primirea primului gol, oaspeţii au devenit din ce în ce mai periculoşi, ajungând ca în a doua parte a primei reprize să se instaleze în jumătatea de teren a gazdelor şi să tragă mai multe şuturi spre şi pe poartă, însă, parate de Zimmermann. Şi reşiţenii au avut o ocazie, dar au bâlbâit mingea în faţa porţii. Astfel, scorul pauzei a rămas 1-0.

La începutul reprizei a doua, oaspeţii au continuat atacurile şi au înscris golul egalării, în minutul 47. După o serie de pase în careul reşiţenilor, Culda a trimis mingea cu boltă, peste Zimmerman, ieşit să blocheze balonul, 1-1.

De la momentul egalării, fazele au curs aproape exclusiv înspre poarta echipei Unirea din Alba Iulia. În minutul 72, după un corner de pe dreapta, mingea a fost împinsă spre linia porţii, portarul Suciu a reuşit să respingă, in extremis,… tot în picioarele lui Beloescu, acesta trimiţând balonul spre poartă. Joldeş a respins cu piciorul, din aer, însă după ce mingea a trecut de linia porţii. Tuşierul a ridicat fanionul, iar centralul a validat golul, în ciuda protestelor jucătorilor oaspeţi şi ale antrenorului Radu Anone. După ce reşiţenii au înscris golul de 2-1, oaspeţii au încercat să urce în atac, să forţeze egalarea, ceea ce le-a creat spaţii mari în apărare, iar CSM Reşiţa a avut încă cel puţin trei-patru ocazii foarte mari de gol, pe care, însă nu le-a fructificat. Scor final, CSM Şcolar Reşiţa - AFC 1924 Alba Iulia 2-1.

CSM Şcolar Reşiţa a trecut pe locul doi în clasament, cu 21 de puncte, în spatele liderului, Naţional Sebiş, care a acumulat 24 de puncte.

CSM Şcolar Reşiţa: Cristian Zimmermann - Milorad Banac, Roberto Museiln (60, Alexandru Coviţ), Alin Liuba, Raul Doda, Laurenţiu Breşneni (cpt.), Răzvan Costachi, Andrea Săndescu, Cristian Bloju, George Beloescu (84, Dragoş Ţoţu), Flavius Costescu (67, Alexandru Ciucur); rezerve: Daniel Petruţ, Herman Bona, Vichente Marcu, Dan Negrei; Antrenor: Leontin Doană.

AFC 1924 Alba Iulia Cătălin Suciu – Ioani, Mardare, M. Oprea (25,  Scrob), Matei, Goguța, F. Morar (63, Joldeș; 73, Cuștiulița), Schiau, B. Ștef, S. Culda, Sulea (73, Andrei David); rezerve Lupea, G. Stan, R. Cordoș; Antrenor Radu Andone.