Victorie cu gust amar. CSM Şcolar Reşiţa a ratat promovarea în Liga a II-a

Campionatul Ligii a III-a la Fotbal s-a încheiat în această seară, cu meciurile ultimei etape. Minunea pe care CSM Școlar Reşiţa a așteptat-o de la Pandurii Târgu Jiu în meciul de la Timișoara cu liderul Ripensia nu s-a întâmplat. Gazdele au învins lejer cu 4-0 (2-0) și au promovat în eșalonul secund al fotbalului românesc, după o pauză de 69 de ani.

În aceste condiții, CSM Școlar a obținut o doar victorie de palmares, 5-1 pe teren propriu în fața timișorenilor de la ACS Poli II. Cu siguranță că locul secund reprezintă o performanță pentru elevii antrenați de Leo Doană doar că, din seria a IV-a promovează o singură echipă.

Reșițenii au început în forță și în min. 2 au deschis scorul prin Keita care a reluat cui capul din trei metri cornerul executat de Szijj. 1-0 și se credea că scorul va lua proporții, dar nu a fost să fie așa, poate și pentru faptul că jucătorii aflaseră rezultatul de la Timișoara.

Reșițenii aveau să înscrie al doilea gol prin Negoescu, la două minute de la reluarea părții secunde, la capătul unei faze lucrată de Keita pe post de servant: CSM Școlar-ACS Poli II 2-0.

Oaspeții au avut o tresărire de orgoliu în min. 63, când Lucian Oprea a înscris din interiorul careului mare: CSM Școlar-ACS Poli II 2-1.

În min. 69 tabela s-a modificat din nou în favoarea gazdelor, Muselin trimițând mingea în poartă la o fază lucrată de Săndescu.

Bresneni a înscris și el pentru 4-1, în min. 86, la mingea venită din cornerul executat de Muselin, pentru ca în min. 90, Filip, de la oaspeți, a închis tabela cu un autogol de toată frumusețea.

Scor final 5-1, însă bucuria promovării a fost la Timișoara și nu în Valea Domanului.

CSM Școlar: Zimmermann - Szijj, Doda, Bana, Liuba – Săndescu, Poiană, Bresneni, Muselin – Keita, Negoescu  În repriza a doua au mai intrat Beloescu, Costescu, Negrei şi Costachi.