Menu

Articol

Victorie obţinută greu, dar meritat. Internaţional Băleşti-CSM Şcolar Reşiţa 1-2 (1-0)

Primul meci şi prima victorie obţinută de CSM Şcolar Reşiţa sub mandatul lui Daniel Opriţa în Liga a III-a de Fotbal Un succes conturat  în finalul unui meci în care oaspeţii au ratat exasperat, în timp ce jucătorii de la Internaţional Băleşti au condus la pauză, iar „nemţul” din poarta reşiţenilor, Zimmermann, şi-a salvat echipa, parând un 11 m, la scorul de 1-1.

Gazdele au început mai bine şi în min. 12 conduceau cu 1-0. O lovitură liberă de la 35 de metri, Breşneni a respins mingea în transversală, iar Bălaşa a reluat în poartă. Elevii lui Opriţa şi-au creat câteva ocazii, dar fără eficienţă pe tabelă, aşa că gazdele au intrat la vestiar în avantaj.

În min 48, „Cacao” Breşneni şi-a spălat din păcatele de la golul din prima parte şi a înscris cu o lovitură de cap pentru 1-1. Nouă minute mai târziu, Zimmermann a apărat o lovitură de pedeapsă executată de Frăţilescu. Reşiţenii s-au năpustit peste adversar, au ratat cel puţin şapte ocazii clare şi se părea că meciul se îndreaptă spre un egal. În min. 88, Vaştag a şutat violent din lovitură liberă, mingea s-a dus în vinclul porţii gazdelor, consfiinţând o victorie muncită şi meritată.

CSM Şcolar Reşiţa: Zimmermann-Szijj, Banac, Breşneni, Liuba-Vaştag, Costin, Poiană (Dulap),Keita(Negoescu), Velcotă (Iova)- Beloescu(Himcinschi).

În derby-ul rundei, Şirineasa a învins cu 2-0 echipa CSU Craiova II, diferenţa de puncte între aceasta şi echipa din Valea Domanului menţinându-se la opt puncte, reşiţenii având un meci mai puţin jucat. Cele două echipe se vor întâlni peste două etape, la Petroşani, acolo unde joacă echipa Şirineasa.(Foto: Arhivă)