Voleibaliştii de la Banatul Caransebeş au pierdut în deplasarea cu „U“ Cluj

După victoria din etapa precedentă, 3-1 cu Unirea Dej, voleibaliștii de la Banatul Caransebeș au pierdut cu același scor în meciul susținut cu o altă echipă ardeleană. Deși, teoretic, păreau favoriți în fața echipei aflată pe penultimul loc al Diviziei A1, elevii lui Răzvan Parpală s-au recunoscut învinși la capătul unui meci în care ei au reușit să câștige primul set și să-l piardă greu pe cel decisiv, în prelungiri. Scor final: „U“ Cluj – Volei Club Banatul Caransebeș 3-1 (19-25, 25-19,25-20, 28-26).

În celelalte meciuri s-au înregistrat rezultatele: Arcada Galați 3–1 Știința Bacău, Unirea Dej 3-1 VCM LPS Piatra Neamț, Tricolorul Ploiești 3-1 Știința Baia Mare, CSM București 0-3 SCMU Craiova. Derby-ul etapei: Steaua București – Volei Municipal Zalău este programată să se joace luni, 30 ianuarie.

După înfrângerea de la Cluj, Banatul Caransebeș rămâne tot în partea a doua a clasamentului, cu 17 p, la egalitate cu Știința Baia Mare. În etapa a XVI-a, gugulanii vor primi în 4 februarie, pe teren propriu, replica echipei CSM București, clasată cu un loc deasupra celor din Caransebeș, însă la o diferență de opt puncte în clasament.